Sarıkamış Rallisi İptal Edildi

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TÖSDEF), Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan Sarıkamış Rallisi, İdlib’te gerçekleşen hava saldırısı sonucu 33 askerin şehit olması sebebiyle iptal edildiğini açıkladı.

Sarıkamış Rallisi İptal Edildi
Bu içerik 42 kez okundu.

Yarış direktörü Emrah Çoban, İdlib bölgesinde yaşanan üzücü olay sonrası çok üzüntü yaşadıklarını ifade ederek, Ralli yarışının iptal edildiğini duyurdu.

Yarış direktörü Emrah Çoban "Ülkemizin başı sağ olsun. Yaralılara acil şifalar, şehitlerimize rahmet, illerine sabır diliyoruz. Ülkemizin bu acı gününde bu sportif faaliyeti kurul kararı ile iptal etmiş bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Kar ve buz zeminli 122,84 km. uzunluğundaki parkurda koşulan ralli, toplam uzunluğu 52,93 km. olan 6 özel etaptan oluşuyor.

TOSDEF tarafından Eksi 36 Spor kulübüyle birlikte organize edilen “ilk kış yarışı” Sarıkamış Rallisi, 2019 yılında 9-10 Mart tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesinde gerçekleştirildi.

RALLİ NEDİR?

 Rallilerin çoğu ünlü Londra-Brighton Rally de olduğu gibi belirli mesafeyi en kısa zamanda gidenin galip olduğu yol yarışlarından ibaretti. Şimdi ise ralliler özel etap olarak adlandırılan sıkı bir biçimde kontrol altında tutulan parkurlarda yapılan birbirine bağlı güzergâhlarda düzenlenir. Her ralli içerisinde 2 gün keşif (recce), bir gün otomobillerin son testi için ayrılan deneme sürüşü (shakedown) ve Basın Toplantısı ile yarış kısımları için 3 gün bulundurmalıdır. Ralliler ortalama olarak 15-25 özel etap arasında değişir. Arkasında üreticilerin bulunduğu fabrika takımları her ralliye 2 ya da 3 araçla katılım gösterip, yarışın yapılacağı yere hazırlıklarını yapmak üzere rallinin startından 2 hafta öncesinden gelmeye başlar. Yarışan ralli otomobilleri, sürücüler klasmanı lideri ilk sırada olmak üzere pozisyonlarına göre sıralanırlar ve o şekilde yarışa başlanır.

Ralli Yarışı Etapları Nedir?

Özel etaplar yarışmacıların en iyi zamanı elde edebilmek için mümkün olduğunca hızlı bir biçimde geçmeye çalıştıkları, rallinin yarışılan kısımlarını ifade eder. Bu kısımlar ralli esnasında halka kapatılan özel ya da kamu yollarından oluşur.Genel olarak standart bir ralli 3 günde koşulmak üzere yaklaşık 15-25 özel etaptan oluşur. Özel etaplar, birbirine normal etap olarak adlandırılan ve tüm yarışmacıların trafik kurallarına uyması gereken halka açık yollarla bağlıdır. Her gün 4’te 3’ü yarışılan özel etaplardan oluşmak üzere 300 kilometre sürüş yapılır. Uzunluğu 5-60 kilometre arasında değişen etaplardaki dereceler saniyenin ondalık kısımlarına kadar kaydedilir. Tüm organizasyon esnasında ise özel etapların toplam uzunluğu 250-350 kilometre arasında olmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı