Futbolda “Kadın Başkan” Devri

Erkek egemen futbol dünyasına bir yeni kadın başkan daha eklendi. Karşıyaka’da kurulan Demirköprü Spor Kulübü’nün ilk kadın başkanı Selma Kazanç oldu.

Futbolda “Kadın Başkan” Devri
Bu içerik 100 kez okundu.

Başkanlık için kendisine gelen teklifi geri çevirmeyen başkan Selma Kazanç hedeflerinin şampiyonluk olduğunu söyledi.

Selma Kazanç: "Büyüklerimiz, arkadaşlarımız kulübe kadın eli değsin istediler ve ben de onları kırmak istemedim. Aramızda başkan, yönetici ayrımı yok. Biz bir aileyiz" yorumunu yaptı.

“Hedefimiz kupa kaldırmak “

Kadınların futbol dünyasında daha fazla yer edinmesiyle birlikte tribünlerde küfürlerin azalmaya başlayacağına dikkat çeken Başkan Selma Kazanç, "Örneğin geçen gün gittiğim bir maçta ben de tribünde yer aldığım için kimseden bir küfür duymadım. Herkes sakince maçını izledi. Kulüpteki arkadaşlarımız ve futbolcularımız da çok terbiyeli, saygılı insanlar. Futbolcularla aramız çok iyi, abla-kardeş ilişkimiz var. Sadece bir oyuncumuz benden yaşça büyük. Bizi kırmıyorlar, biz de onları kırmıyoruz. Hedefimiz şampiyon olup kupa kaldırmak" diye konuştu.

“Tüm kadınların kendilerine güvenmelerini istiyorum”

Karşıyaka Demirköprü Spor Kulübü Başkanı Selma Kazanç, "Bu dünyada kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. En zor şey çocuk dünyaya getirmek. Bunu da kadınlar yapabiliyor. Tüm kadınların kendilerine güvenmelerini istiyorum. Her kadın her şeyi yapabilme kapasitesine sahip ve bunun için çaba göstermeliler. Erkeğin yapabildiği her şeyi yapabiliriz. Daha da fazlasını yapabiliriz, güç olarak eksilerimiz olabilir ama hep birlikte eşitiz" ifadelerini kullandı.

“Şiddetin önü kesilsin”

8 Mart’ın da yaklaşmasıyla “kadına şiddete hayır” mesajı veren Selma Kazanç şöyle konuştu: “Kadınların mutlu olduğu, egemen olduğu, rahat rahat sokakta gezebildiği, rahatça konuşabildiği bir ülkeye dönüşelim. Dayak yiyen kadın olmasın. Bütün anneler mutlu olsun. Şiddetin önü kesilsin. Erkeği de kadını da kadın doğurdu. Bu yüzden kadın o şiddeti yaşamamalı. Umarım çok güzel günler bizi bekler. Bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü şimdiden kutluyorum. Demirköprü Spor Kulübü olarak hepsine saygılarımızı sevgilerimizi iletiyoruz.”

Geçtiğimiz yıllarda Kayserispor’un başına Berna Gözbaşı, Eskişehir Demirspor Kulübü’nün başına Gönül Cemoğlu ve Göynük Belediyespor’un başına da Ayşe Aydın geçmişti. Birinci lig, amatör lig fark etmeksizin yönetime geçen kadınlar sporda sadece erkeklerin olmadığını, kadınların da bu işte yer aldığını herkese gösteren ve erkek egemen sisteme bir darbe niteliğinde olan bu büyük başarıyı elde ettiler.

2018’den bu yana spor dünyasında kadınların hem yönetimde hem takım içinde daha fazla yer almaya başlaması ve kadın futboluna verilen değerin de artması hemcinslerimizin gerek iş dünyasında gerek spor dünyasında erkeklerle eşdeğer duruma gelebilmesi açısından bizlere umut ışığı oluyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı