Cilt Lekeleri Sizi Korkutmasın

Sağlık açısından çoğu zaman risk oluşturmayan cilt lekeleri, özellikle kadınları ruhsal olarak olumsuz etkiler. Alacağınız önlemlerle, cilt lekelerinizin motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin.

Cilt Lekeleri Sizi Korkutmasın
Bu içerik 399 kez okundu.

Gözlere, cilde ve saça renk veren pigment olan melaminin cildin bazı alanlarında normalden daha fazla üretilmesi ile oluşan koyu alanlara cilt lekesi denir. Cilt lekeleri sağlık açısından çoğu zaman bir risk oluşturmasa da fiziksel görüntüsü can sıkıcı olabilir. Birden fazla sebebi olmakla beraber en önemli iki sebebi güneş ışınları ve yaşlanmadır. 

Cilt lekelerin renkleri, açık kahverengiden çok koyu kahverengi hatta siyaha kadar değişiklik gösterebilir. Bu renk tonları, kişinin ten  rengine bağlıdır ve herhangi bir ağrı ya da sızıya sebep olmazlar. Cilt lekelerinin boyutları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilirler. Ancak en çok güneşe maruz kalan bölgelerde görülür. Cilt lekelerinin en yaygın oluştuğu yerler elin arkası, yüz, sırt ve omuzlardır. Daha koyu tene sahip bireylerde lekeler daha da koyu şekilde belirir.

Cilt Lekelerinin Oluşma Nedenleri

Cilt lekelerinin birden fazla nedeni vardır ancak en bilinenleri şöyledir:

Güneşin Cilde Verdiği Hasar

Güneş lekeleri ya da solar lentigo adı verilen lekeler güneş ışınlarına ya da solaryuma yüksek dozda ve sürede maruz kalma sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden de yaz mevsimi lekelerin en çok görüldüğü dönemdir. Vücutta güneşe en çok maruz kalan bölgeler yüz, eller, göğüs ve sırttır.

Enlfamasyon

Cilt lekeleri deride meydana gelen bir enflamasyondan sonraki süreçte de görülebilirler. Leke meydana getiren bazı enflamasyon örnekleri egzema, sedef hastalığı, akne ve cilt yaralanmalarıdır.

İritasyon

Bazı kalitesiz cilt kremleri ve saç boyalarının teması cildi irite edip lekelere sebep olabilirler.

Diyabet

Şeker hastalığı vücudun neredeyse her bölgesinde tahrişe neden olur ve cilt bunu atlatamaz ve lekeler ortaya çıkar.

Cilt Lekelerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Güneş Koruyucu Krem Kullanın

Güneş kremleri sadece yazın değil kışın da kullanılmalıdır. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları, cilt sağlığı için büyük bir tehdit oluşturur. Bu ışınlardan korunmak ve leke oluşumunu engellemek için 50 faktörlü güneş koruyucuları kullanmanız tavsiye edilir. Güneş kremlerinin koruma etkisi ortalama 4 saattir. Bu yüzden 4 saatte bir güneş kreminizi tazelemelisiniz

Solaryumdan Uzak Durun

Bronz tenin her zaman daha çekici göründüğü düşünüldüğü için çoğu kadın solaryumda bronzlaşıyor. Ancak hiçbir güzellik sağlığınızdaki güzellikten daha önemli değildir. Solaryumda cildiniz için zararlı olan UV-A ve UV-B ışınları cildinizle doğrudan temas etmesinden dolayı cildi kurutur, yaşlandırır, leke oluşumuna yol açabilir, hatta cilt kanserine bile sebep olabilir.

Sigarayı İçmeyin

Sigara kullanan kişilerin cildinde leke oluşumunun daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sigara içildiğinde oksijen, hücrelere yeteri kadar ulaşamaz bu da toksit maddelerin vücuttan yeterince uzaklaştırılamaması anlamına gelir. Cildin daha çabuk yaşlanmasına sebep olur ve leke oluşumunu da hızlandırır.

Bitter Çikolata Yiyin

Antioksidan özelliği sayesinde bitter çikolata, cildin lekelenme riskini en aza indirir. Antioksidan cildin yaşlanmasını engellediği gibi güneşin zararları etkilerinden cildi korumaya çalışır.

 

cilt lekelerini önlemek cilt lekelerinin nedenleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı