Apple’ın CEO’su Tim Cook: Çin’in Corona virüsünü kontrol altına aldığına inanıyorum

Corona virüsü salgını, Çin’de üretim yapan Apple’ın satışlarına yansıdı. Şirketin CEO’su Tim Cook, Pekin’in, virüsü kontrol altına aldığına inandığını söyleyerek, şirketin yatırımcılarını rahatlatmaya çalıştı.

Apple’ın CEO’su Tim Cook: Çin’in Corona virüsünü kontrol altına aldığına inanıyorum
Bu içerik 87 kez okundu.

Tüm dünyada etkisini sürdüren Corona virüsü, teknoloji pazarına da sıçradı. Çin’de üretim yapan Apple, Samsung ve Huawei gibi şirketlerin satış grafikleri salgın sebebiyle olumsuz etkilendi. 2020’nin ilk çeyreğinde, söz konusu firmaların gelir seviyelerinde düşüş olmasından söz ediliyor. Apple, şirket üzerindeki kara bulutları dağıtmak için harekete geçti. 

 Corono virüsü Apple’ın satışlarını etkiledi 

ABD merkezli teknoloji devi Apple’dan yapılan açıklamada, ‘’Satışlarımız beklediğimizden çok daha yavaş ilerliyor. Bu sebeple mart ayına gelindiğinde ön gördüğümüz satış rakamlarına ulaşamayacağımızı düşünüyoruz.’’ ifadelerine yer verildi. Öyle ki, 2020’nin ilk çeyreğinde 63-67 milyar dolar bandında ciro hedefleyen şirketin beklentisinde ise yüzde 10’luk bir azalma söz konusu olduğu tahmin ediliyor. 

Durumun farkında olan Tim Cook, virüsün şirkete olumsuz etkisi hakkında konuşurken, yatırımcılarına ve müşterilerine güven vermek için açıklamalarda bulundu. Fox Business’a konuşan CookIPhone’ların birçok yerde üretildiğini ve Çin’in Corona virüsünü kontrol altına aldığına inandığını söyledi. 

Tim Cook şunları da ekledi:  

‘’Çin’in Corona virüsünü kontrol altına aldığını düşünüyorum. Orada gelen sayılar her geçen gün daha da aşağı iniyor. Dünyanın her yerinde tedarikçilerimiz var. IPhone dünyanın her yerinde üretiliyor. ABD’den gelen anahtar bileşenlerimiz var, Çin’de anahtar parçalarımız var. Çin’de yapılan parçalara baktığınızda fabrikaları yeniden açtık. Bir şekilde normale dönmenin üçüncü aşamasındayız.’’ 

 Apple’ın gelirleri düşebilir 

Çin’de kriz yaratan Corona virüsü salgını nedeniyle uçak seferleri iptal edildi. Ayrıca, Pekin yönetiminin karantina uygulamaları her alana yayıldı. Bu da IPhone satışlarının azalmasına neden oluyor. Resmi rakamlara da yansıyacak verilerde Apple’ın yılın ilk çeyreğinde gayrisafi satış hasılatında gerileme bekleniyor. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı