Corona virüs kapıyı çaldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünya çağında hızla yayılan corona virüs salgınıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, corona virüsün henüz Türkiye’de olmadığını ancak dünyada vakaların göründüğü ülke sayısının arttını söyledi. Avrupa’daki tedbirlerin ağırdan alınmasının, Türkiye’yi de riske soktuğunu belirten Bakan Koca ‘’Salgın kapımızda’’ ifadesini kullandı.

Corona virüs kapıyı çaldı!
Bu içerik 287 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs salgını ile ilgili düzenlediği bir basın toplantısında şu sözleri kullandı: ‘’ Bu sıkı önlemleri ilk zamanlarda eleştirenler oldu. Ama bugün geldiğimiz nokta nasıl yerinde adımlar attığımız ortada. Avrupa’nın almadığı önlemleri çok önceden aldık. Avrupa tedbirleri ağırdan aldı ve ağırdan almaya devam ediyor. Avrupa birkaç sığınmacıyı risk gördü ama corona virüsü risk görmedi.

Bugün itibariyle birçok sınır komşumuz dahil birçok komşumuzda vaka görüldü. Bu süreçte her geçen gün Çin’de görülen vaka sayısının hızı azaldı, Çin dışı vaka sayısı arttı. Artan ülkeler İran, Güney Kore ve giderek yoğunlaşan İtalya. İtalya’yla birlikte bunun Avrupa’da yoğunlaşabileceği endişesini taşıyoruz.

Biz corona virüsle ilgili ülke olarak çok ciddi bir sınav verdik ve başarıyla götürdük. Ama İtalya ve komşu ülkelerin almaları gereken tedbirleri almamış olduğunu görüyoruz. Dış kaynaklı virüsün ülkenin içine girmesini önlememiz gerekiyor. Tedbirleri erken dönemde almamız gerekiyor.

Çin’de kaynak bulan bir virüs Türkiye’de bulaşmadı. Ama İran ve İtalya başta olmak üzere yayılan bir salgın görüyoruz. Ama salgın kapımızda. 84 ülkeye yayıldı. Yurtdışına giden ve dönen herkes potansiyel taşıyıcı olarak karşımızda.

Her an, bugün, yarın, Avrupa’da ağırdan alınan tedbirler ülkemizi risk altına sokmakta. Biz de vatandaşımızı daha çok bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte en önemli unsur, virüsün bulaşıcılığı önlemek. Vatandaşımızın zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmaması gerekiyor. Yurtdışına çıkanlar da rica ediyorum 14 gün evde kendilerini izole etsinler. Dışarı çıkarlarsa da maske taksınlar. Biz ancak vatandaşımızla birlikte bu mücadeleyi verebiliriz. Umre’den dönen herkes taramadan geçiriliyor.

(Karantinaya alınan Singapur uçağının mürettabatı) Biz bu süreçte herhangi bir konukevi veya otel, bir gözlemevi olabilir, hastane ortamı olabilir. Biz buna rağmen mürettabatı İstanbul’da hazırladığımız bir hastane ortamında tek odalarda sağlık personelimizin gözetiminde tutuyoruz.’’

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı