8 Mart’ta kadın hükümlü ve tutuklulara açık görüş izni

Ülkemizde de her yıl 8 Mart’ta basın açıklamaları, forumlar, konferanslar düzenleniyor. Bu sene de Adalet Bakanlığı tarafından gönderilen talimata göre, ceza infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlü kadınlar 14 Mart Pazar günü ailelerini görebilecek.

8 Mart’ta kadın hükümlü ve tutuklulara açık görüş izni
Bu içerik 114 kez okundu.

Adalet Bakanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen talimat ile 8 Mart Pazar günü cezaevlerinde açık görüş gerçekleştirilecek. ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kapalı cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu tüm kadınlar ailelerini ve birinci dereceden yakınlarını görebilecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün imzasıyla gönderilen talimata göre, ceza infaz kurumlarında bulunan tüm hükümlü ve tutuklular bu haktan faydalanabilecek.

Yaklaşık 9 Bin Kadın Faydalanacak

Bu açık görüşten yaklaşık olarak 9 binden fazla hükümlü veya tutuklu kadın yararlanabilecek. Açık görüş 09.00 ile 17.00 arasında gerçekleştirilecek. Açık görüşler yetişkin hükümlü ve tutuklular için görüş süresi yarım saatten az ve 1 saatten fazla, çocuk hükümlü ve tutuklular için 1 saatten az ve 3 saatten fazla olmayacak şekilde düzenlendi.

18 Mart Dünya Kadınlar Günü

Herkes tarafından bilinen bir şekilde kutlanan fakat tam olarak ne zaman ve nasıl çıktığı pek bilinmeyen veya eksik bilinen özellikle emekçi kadınlar için önemli bir gün: 18 Mart Dünya Kadınlar Günü.

ABD’de bir dokuma fabrikasında kadınlar, çok ağır çalışma koşullarında, az ücretle ve fazla çalışma saatleriyle çalışmaktaydılar. Takvimler 8 Mart 1857’yi gösterdiğinde ‘daha iyi çalışma koşulları’ için greve gitti. Bu grevle büyük bir dayanışma oluşmaya başladı. 1857’de greve çıkan kadınlar fabrikaya kilitlenmeleri sonucunda çıkan yangın sonucunda yaşamlarını yitirdi.

Yirminci yüzyılın başında, giyim endüstrisi New York'un en çok işçi istihdam eden sektörüydü. 1908 ekonomik krizinden sonra ücretler epey düşmüş, kullanılan iğne-iplik, elektrik ve oturulan sandalyelerin ücreti işçilerden kesilmeye başlamıştı.

Triangle fabrikasının sahipleri Harris ve Blanck, sendika karşıtı tutumlarıyla tanınıyordu. 1909 sonbaharında 150 sendikalının işine son verilmişti. 22 Kasım 1909'da, İLGWU'ya bağlı Local 25 Sendikası, genel grev çağrısı yaptı.

25 Kasım 1909’da yaklaşık 20 bin gömlek işçisi greve çıktı. Temel talepleri; 52 saatlik çalışma haftası, günlük ücretsiz fazla mesainin 2 saati aşmamasıydı.

ABD tarihi belgelerinde "en büyük kadın grevi" olarak adlandırılan grev, Şubat 1910'da sona erdi. Çoğu talepleri kabul edildi. Sadece bir şirket sözleşme imzalamayı reddetti: Triangle Gömlek Firması.

Takvimler 1911’in 25 Mart’ını göstermekteydi. Asch binasının son üç katında faaliyet gösteren Triangle Gömlek Firması’nda sönmemiş bir sigara izmaritinden kaynaklandığı tahmin edilen yangın, sekizinci katta başladı.


Yaşamını Yitiren 146 kişi

Yangında 146 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 129’u kadın 48’i sendika üyesiydi. Yangında bu kadar çok kayıp verilmesi, fabrika sahiplerinin iş çıkışı hırsızlığa karşı çantaları daha kolay kontrol edebilmek için asansör sayısını bire indirmelerine, izinsiz dışarı çıkışları önlemek için yangın merdivenlerine açılan kapıları kilitlemelerine bağlanıyor.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı