Telefon fiyatları her an tepeye vurabilir!

Günümüz çağında özellikle de üst segmentte akıllı telefon almak artık çok zorlaştı. 7.000 TL’den başlayan ve 14.000 TL’ye kadar çıkan telefon fiyatları, kurlardaki dengesizliklerin yanında el yakan vergilerden dolayı da artmıştı. Bugün ise ÖTV, KDV ve TRT Bandrolü’ne ek olarak yeni bir vergi duyuruldu.

Telefon fiyatları her an tepeye vurabilir!
Bu içerik 94 kez okundu.

Telefon fiyatları yine ceplerimizi yakacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi olarak geçen bu yeni vergi, 15 gün sonra yani 19 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra satılacak olan telefonlarda bu vergi zam olarak yansıtılacak.

Dolar kuru yine yükselişe geçti!

Türkiye’nin yaşadığı olaylardan dolayı 6.25 bandını tırmanan dolardan dolayı yakında tüm segment cep telefonlarına 300 ila 500 TL arasında zam geleceği söyleniyor. Bu zammı yaparsa muhtemelen ilk olarak Apple yapar. Hali hazırda erişilmesi oldukça imkansız  olan iPhone 11 Pro modelleri yeni zamlardan sonra gerçekten bizler için hayal olabilir.

Türkiye’de satılan akıllı cep telefonlarında şu an için; Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) %25, %40, %50, Katma Değer Vergisi (KDV) % 18, TRT Bandrolü %10 ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi %1 oranında vergi alınıyor. ÖTV vergisi telefonun fiyatına göre değişiyor. Örneğin giriş seviyesi telefondan yüzde 25 ÖTV alınırken, tepe segmentte bu oradan yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor.

Kurlardaki yükselişlerin karşısından vergilerin indirilmesi beklenirken yeni vergilerin insanların sırtına bindirilmesi, telefon satın alacakların iki defa düşünmesine neden olacak gibi görünüyor. Bakalım önümüzde ki günlerde bizler için günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bu aletlerin son durumu ne olacak?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı