Acil tıp teknisyeni nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Acil Tıp Teknisyeni nedir? Acil tıp teknisyeni ne iş yapar? Acil tıp teknisyeni nasıl olunur? Acil tıp teknisyeni ne kadar maaş alır?

Acil tıp teknisyeni nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?
Bu içerik 5996 kez okundu.

Acil tıp teknisyeni, sağlık sektöründe, özellikle ambulanslarda çalışan kişilerdir. Halk arasında ATT olarak bilinen acil tıp teknisyenleri, Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olan sağlık sektöründe çalışmakta olan kişilerdir.

Acil tıp teknisyenleri, hastalara ilk müdahalelerde bulunan ve hastaların hastaneye ulaşana kadar sağlık durumlarını kontrol altında tutan, hastaların mevcut durumlarıyla yakından ilgilenen sağlık sektörü personelidir. İngilizce dilinden uyarlama bir kelime olan “Paramedik” olarak da ifade edilen acil tıp teknisyenleri, özellikle trafik kazası başta olmak üzere yaralanmalı tüm kazalarda ve yangın, elektrik çarpması gibi afetlerde yaralananlara ilk müdahale yapmak için ambulanslarda ve diğer ilk yardım araçlarında görev alırlar. Öte yandan acil tıp teknisyenleri hasta sağlığını derinden etkileyen ve hızlı bir müdahale gerektiren, kalp krizi, felç ve solunum yetmezliği gibi sağlık sorunları yaşayanlara da ilk müdahalelerde bulunan sağlık personelidir.

Acil tıp teknisyeninin görevleri nelerdir?

Acil tıp teknisyeni (ATT) görevi, acil sağlık müdahalesi gerektiren işlerde, hastalara ilk müdahaleleri yapmaktadır. 112 acil ambulans servislerinde ve diğer ilk yardım araçlarında bulunan sağlık personeli acil tıp teknisyenlerinden oluşmaktadır. Acil tıp teknisyenleri, hastalara ve acil ilk yardım ihtiyacı duyan vatandaşlara anında müdahale ederek bu kişilerin hayata tutunmasını veya mümkün olduğu kadar en az düzeyde sağlık problemi yaşamalarını sağlarlar. Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olan sağlık sektöründe bir nevi kutsal bir görevi yerine getiren acil tıp teknisyenleri, aynı zamanda bir ilk yardım uzmanı kadar derin bilgi ve birikime sahip olmaları sebebiyle hastaların hayatlarının kurtulmasında büyük bir öneme sahiptir.

Ambulansda çalışan paramedikler, tekniker olarak görev yapar. Doktor olmadığı zaman amir konumundadır. Ambulansdaki diğer çalışanlara görev paramedik tarafından verilir. Lisede ilk ve acil yardım bölümünden mezun olanlar teknisyen olarak görev yapar. Ambulansta doktorun bulunmadığı durumlarda kıdemi eski olan acil tıp teknisyeni amir konumunda olur. İlaç uygulama ve gerekirse müdahaleyi yine acil tıp teknisyeni yapar. Acil tıp teknisyeni çalışma saati, 24 Çoğunlukla 112 acil serviste 24 saat nöbet tutar ve sonrasında 72 saat dinlenir. Bazı durumlarda mesai şartları sağlık müdürlüğü tarafından değiştirebilir.

Acil tıp teknisyeni (ATT) nasıl olunur?

Acil tıp teknisyeni (ATT) olmak isteyen özellikle genç yaştaki vatandaşlar, hem ekonomik açıdan iyi bir maaşı olan hem de sağlık sektöründe önemli bir göreve sahip olan bu mesleği seçebileceklerini araştırmaya devam etmektedir. Acil tıp teknisyeni olmak için günümüzde üniversitelerin 2 yıllık acil tıp teknisyenliği bölümünün okunması gerekmektedir. Bunun ardından üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan adaylar, KPSS sınavından aldıkları puanla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu acil tıp teknisyeni alımı ilanlarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Öte yandan özel sağlık kuruluşlarında acil tıp teknisyenliği görevi yapmak için KPSS şartı aranmamaktadır.

Mesleğin yapısı gereği ihtiyaç duyulan manevi özelliklerden en önemlileri; insanlara yardım etmekten hoşlanılması, dikkatli, hassas, temiz, soğukkanlı olunması ve acil durum anında hızlı bir şekilde karar alabiliyor olması şeklinde söylenebilir. Manevi şartların yanında bulunması gereken bazı fiziksel şartlar da aranmaktadır. Erkek öğrencilerde 165 cm, kız öğrencilerde 160 cm den kısa olunmaması ve boyun son 2 rakamından en çok 5 fazla ya da en fazla 15 daha az kiloya sahip olunması aranan fiziksel şartlardan en önemlileridir. Acil durum anında kurtarma ve taşıma işlemleri yapılırken bir ekip arkadaşı ile birlikte bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilecek fizik yeterliliğine sahip olunması gerekmektedir.

Acil tıp teknisyeni (ATT) nerelerde çalışabilir?

Acil tıp teknisyeni (ATT) çalışma yerleri, bu mesleği icra edecek olan kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Nitekim acil tıp teknisyenleri dilerlerse devlet hastanelerinde dilerlerse de özel sağlık kuruluşları olan özel hastanelerde çalışabilme imkanına sahiptir. Bununla birlikte 112 acil tıp istasyonlarında, acil servislerde, özel polikliniklerde, özel tıp merkezlerinin acil servis ve yoğun bakım departmanlarında iş bulabilirler. Acil tıp teknisyenleri , helikopterde de çalışabilir. Şartların zor olduğu zamanda ambulansı kullanma yetkisi de vardır. Hastaneden hastaneye ya da huzurevine hastaların transfer edilmesi de acil tıp teknisyenlerinin görevidir.

Acil tıp teknisyeni ne kadar maaş alır?

2020 acil tıp teknisyeni ATT maaşları, enflasyon oranlarına göre artış göstermiştir. Memur maaşlarına yüzde 4 zam düzenlemesine ek olarak da yüzde 1,49 enflasyon zammı da uygulanmaktadır. Ancak bu maaş oranları hem özelde hem de devlette farklı olmaktadır. Acil tıp teknisyenleri maaşları devlet hastanelerinde 4,500 TL olmakla beraber, acil tıp teknisyenlerinin özel hastanelerde maaşı ise 3,500 TL olarak belirlenmiştir. 2019 senesinde acil tıp teknisyeni maaşları da enflasyon oranlarına göre değişmektedir. Kamu alanında çalışan Acil tıp teknisyenleri ise her ay ortalama olarak 8 gün çalışmaktadır. Buna göre maaşlar belirlenmektedir.

Acil tıp teknisyeni iş olanakları açısından oldukça avantajlı bir meslek. Özel hastaneler gittikçe artmakta. Aynı zamanda devlette sağlık sektöründe yatırımlarını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra, belediyelerde sosyal belediyecilik gereği ambulans hizmetleri vermektedir. Bu da doğal olarak iş imkanları oldukça artırmaktadır.

Kaynak: https://bayfinans.net/acil-tip-teknisyeni-maaslari 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı