Mali Müşavir nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır?

“Mali müşavir nedir? Mali müşavir ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır?” konularına ilişkin tüm detaylar haberimizde…

Mali Müşavir nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır?
Bu içerik 2822 kez okundu.

Mali müşavir,  gerçek veya tüzel kişilerle ve kurumlarla çalışır, finansal işlemlerinin yürütülmesinde önemli bir rol üstlenerek, hesap bilgilerini analiz eder, düzenler, varlık, borç ve sermaye gibi hesapların girişlerini yaparlar. Mali müşavirin en önemli işi muhasebedir, bir kuruma en yüksek kârı sağlamaya çalışarak aynı zamanda işi büyütmeyi ve zararları küçültmeyi hedefler. Yani bir mali müşavirin yönlendirmeleri şirketin büyümesinde çok yararlı olabilir, bu yüzden saygın bir meslek olarak görülebilir. Muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu ve önemleri 3568 sayılı kanunun 2.maddesinde verilmiştir. Bunlardan yanı sıra, mali müşavirler denetim şirketlerinde vergi denetçisi veya bağımsız denetçi olarak görev alabilirler. Bu riskli meslek ikiye de ayrılabilir, bir taraftan yeminli mali müşavirler, diğer taraftan da serbest muhasebeci mali müşavirler, aralarındaki farklara birazdan döneceğiz.

Mali müşavir ne iş yapar?

Mali müşavirin bazı sorumlulukları vardır, bunlardan biri de istihdam edildiği şirketlerin veya özel müşterilerin hesap bilgilerini toplayıp analiz edip tutarsızlıkları düzeltmek, böylece uygun bir muhasebe sistemi kurup şirketin gelişmesini sağlayabilecektir. Yürürlükte olan sisteme göre vergi planlama hizmeti sunmalıdır. Bu planlamalara göre de vergi beyannameleri hazırlaması ve elektronik ortamda onayladıktan sonra tahakkuk fişlerini alıp, mükelleflere göndererek verginin ödenmesini sağlamalıdır. Sadece bunlar değil, muhasebe defteri tutarak mükelleflerinden gelir ve gider faturalarını toplaması ve banka hareketlerini işleyerek banka mutabakatlarını yapmalıdır. Bordroların yönetimini gerçekleştirmesi ve gelir ve giderleri kontrol etmelidir, ve bu sayede sermaye artırımı da gerçekleştirebilir. Rapor, bütçe, iş planı ve finansal tabloları derlemek ve sunmak zorundadır. Ek olarak hesap ve iş planlarını analiz etmesi gerekir, böylece birleşme, bölünme, devir veya tasfiye gibi işlemlerde mükelleflere yardımcı olabilecektir. Mali Müşavir iç kontrolleri takip eder ve finansal güvenliği korur. Ayrıca şirketlerin kuruluşları için Ticaret odası, Vergi dairesi, SGK ile ilgili işlemleri takip eder ve mali kayıtların da yasalara ve yönetmeliklere uygun olmasını dikkatlice sağlar. Ve son olarak, en önemli sorumluluklarından biri de tüm bu finansal bilgileri gizli tutarak müşterisinin güvenini kazanıp sarsmamasıdır.

Daha önce de belirtiğimiz gibi Mali müşavirin iki türü vardır, bunlardan biri Yeminli Mali Müşavirler, diğeri ise Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler. İkisinin arasındaki temel farklardan, yeminli mali müşavirlerin muhasebe ile ilgili bir defter tutmamaları ve kendilerine muhasebe bürosu gibi bir işyeri açmamalarıdır. Ayrıca da muhasebe bürolarına ortak olamazlar.

Nasıl mali müşavir olunur?                                                    

Her kıdemli meslek gibi mali müşavir olmak için de bir üniversite diplomasına sahip olunması gerekir. Yani, üniversiteden, İktisat, İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler, Maliye, Bankacılık gibi bölümlerden lisans veya yüksek lisans derecesi ile mezun olmak gerekir. Resmî olarak ta Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak ve Kamu haklarından mahrum olmamak gerekir. Bunlardan başka, memuriyetten ihraç edilmemiş ve ilgili kanunda belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olması gerekir. Ve son olarak 3 yıl stajyer olarak mali müşavirlik yapmak, Serbest Muhasebe Mali Müşavir sınavını başarıyla geçip ruhsatını almak ve 3568 saylı kanunda belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olmalıdır. Bahsettiğimiz sınav yılda 3 kez olmak üzere klasik tarzda yapılır. Fakat Yeminli Mali Müşavirlik için en az 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavirlik yapmış olmak, yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş ve ruhsatını almış olmak gerekir.

Diploma dışında bazı önemli noktalar da vardır, sorumlulukları çok olan bu mesleğe sahip olabilmek için bazı nitelikler gerekmektedir. Dürüst olmak, güvenilir olmak, sır saklayabilmek ve tarafsız olmamakta fayda var, ayrıca sorumluluk sahibi olmaktan korkmamak gerekir. Mali müşavirin matematiksel düşünme yönünün gelişmiş olması gerekir ve finansal kararlarının sonuçlarını öngörebilmelidir. Bir işverenin dikkat edebileceği bazı başka yönler de vardır, kişinin öz disiplinli, planlanan iş teslim tarihlerine uygun programı belirleyebilmesi ve ekip çalışmasına yatkınlık gösterebilmesi gibi. Ayrıca iyi bir mali müşavir olabilmek için ekonomik gelişmeleri takip edip analiz etmekte fayda var, müşterilerin gelirini ve zenginliğini analiz etmeli, müşteriye daha iyi tavsiyede bulunmak için finansal yatırımları öğrenmelidir.

Mali Müşavir maaşı ne kadardır?

Her meslekte olduğu gibi mali müşavirin kazancı mesleğini icra ettiği çevreye göre değişiklik gösterebilir. Bu farklılığı belirleyen unsurlardan da tuttuğu defterlerin ve ticari işletmelerin büyüklüğüdür ve bunlara göre maaşını kazanır. Ortalama bir mali müşavir maaşının 4.500 ve 15.000 TL arası olduğu biliniyor. Bu ücret yerine göre 30.000TL ye kadar yükselebilir. Fakat bu mesleğe sahip olmak isteyen kişi resmî olan Kariyer.net sitesinden görebildiğimiz kadar maaşların bu kadar yüksek olamama ihtimalini de göze alması gerekir. Siteye göre, 166 kişinin katıldığı veriler toplamında en düşük maaşın ayda 2.640 TL olduğunu ve en yükseğin de ayda 6.840 TL olduğunu göz önünde bulunarak ortalama 4.740TL olduğunu görebiliriz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı