Gardiyan nedir, ne iş yapar, nasıl olunur ve maaşı ne kadardı?

Gardiyan (infaz koruma memuru) nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alırlar? Gardiyanların çalışma saatleri ve tayin durumları nasıldır?

Gardiyan nedir, ne iş yapar, nasıl olunur ve maaşı ne kadardı?
Bu içerik 4275 kez okundu.

Gardiyan (infaz koruma memuru), Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Mürlüğüne bağlı olarak, Ceza İnfaz Kurumlarında hükümlü ve tutukluların Ceza İnfaz Kurumlarının iç asayişini sağlamak ve rehabilite etmek ve cezaevi sonrası hayata hazırlanmasını sağlamakla görevli devlet memurlarıdır. İnfaz koruma memurları hüküm giymiş kişilerin cezalarını çekmesi için hapsedildikleri yerler olan cezaevlerinde ya da toplum arasında yaygın adıyla hapishanelerde görev yapmaktadırlar.

Gardiyan ne iş yapar?

Genel İdari Hizmetler sınıfında yer alan İnfaz Koruma Memurlarının görevi, emniyet sınıfında yer alan bir memur gibi haklara ve zorunluluklara da sahip bulunmaktalar. İnfaz koruma memurları üniforma ile görev yapmak zorundadırlar. Ayrıca İnfaz koruma memurları zor kullanma yetkisine de sahiptirler. Bu kapsamda diğer Genel İdare Hizmetleri sınıfı memurlarından farklılık gösterirler.

İnfaz Koruma Memurları veya Gardiyanlar; cezaevine giren hükümlünün üzerini ararlar ve değerli eşyaları emniyet altında bulundururlar. Hükümlüler hakkında kayıtları tutar, koğuşları kontrol eder, çalışan tutuklulara nezaret eder. Kaçma girişimi ile ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığını kontrol ederler. İnfaz Koruma Memurları günde üç defa tutukluların sayımını yapar, onların yemek, banyo ve diğer ihtiyaçlarında yardımcı olurlar. Ayrıca gardiyanlar cezaevinde çıkabilecek olan olaylara anında müdahale etmek zorundadırlar. Ek olarak genel arama ve kontrolleri düzenli olarak yaparlar. Bunun dışında cezaevinin temizliğinden de sorumludurlar.

Nasıl Gardiyan Olunur?
Gardiyan olmak için belirli dönemlerde Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarına başvuru yapılması gerekmektedir. İnfaz ve Koruma Memuru alımlarında Bakanlık tarafından memur alımları internet sitesinden ilan edilmektedir. Her alım ilanı farklı koşullar içerebiliyor. Bu yüzden adayların KPPS ve kilo-boy gibi kriterleri sağlasalar da kılavuzu incelemeleri ve şartları sağladıklarından emin olmaları gerekmektedir.

Başvuru yapan adaylar önce yazılı sınava tabi tutulmaktadırlar. Bu sınavda başarı gösteren adaylar sözlü mülakata geçebilmektedirler.

Gardiyan Olabilmek İçin Gereken Şartlar

Adayların, ''Adalet Bakanlığı Memur Sınav- Atama ve Nakil Yönetmenliği kapsamında yayınlanan mevzuatta belirtildiği gibi KPPS'den en az 70 almaları gerekmektedir. Ayrıca erkek adaylarda en az 1.70 cm, kadın adaylarda ise 1.60 cm boy şartı aranmaktadır. Adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalıdırlar. Adaylar 30 yaşını aşmamış olmalıdırlar.

Bu kadrolara ilk defa atanacaklar merkezi sınava girip en az yetmiş puan alanlar arasından, adalet komisyonlarınca sözlü veya gerektiğinde uygulamalı ve sözlü sınav sonucuna göre seçilirler. İnfaz koruma memurluğu görevi için hukuk fakültesi, adalet meslek yüksek okulu ve yüksekokulların adalet programı ile adalet ön lisans programı mezunlarına öncelik tanınmaktadır.

 

Başvurular Nasıl Yapılır?

 

  • Başvurular adliyelerde bulunan komisyonlara yapılır.
  • Komisyon belirli bir tarihte memurları çağırarak mülakat sınavına tabi tutar.
  • Mülakat sınavını başarı ile geçen kişiler ilan edilir ve bu kişiler komisyonca boy kilo ölçümüne tabi tutulurlar.
  • Boy kilo ölçümünü tamamlayan memur adaylarına Cumhuriyet Başsavcılığınca yazı gönderilerek göreve başlamaları tebliğ edlir.

Çalışma Saatleri ve Maaşları

Gardiyan çalışma saatleri, 08.00- 17.00 arasıdır.  Cumartesi günleri tatil günleridir. İnfaz Memurları maaşları ortalama olarak 4.000 TL civarındadır. Bu maaş evli olup olmamalarına, derece ve kademelerine göre değişmektedir.

Gardiyanların Tayin Durumu ve Bazı Önemli Bilgiler

Memurlar göreve başladıkları ceza infaz kurumlarında sürekli olarak görev yaparlar ve kendi istekleri ile istemedikçe tayin edilmezler. Başka bir ile atamalar Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel daire başkanlığınca yapılmaktadır. Yılda 3 defa düzenlenen atamalar 2 mazeret ve bir havuz tayini olarak adlandırılmaktadır. Açık Ceza İnfaz Kurumlarının çalışma koşulları kapalı ceza infaz kurumlarına görece daha rahat olduğundan bu kurumlara atanmak daha kolaydır.

İnfaz ve Koruma Memurları 10 yıla kadar senelik 20 gün, 10 yıl sonrasında yılda 30 gün olacak şekilde izin kullanabilmektedir. Bu izinler haricinde komisyonun kararı ile mazeret izinleri mevcuttur. Ayrıca personeller öğle yemeklerini kurum içind yiyebilmektedir. Yazlık ve kışlık elbiseleri cezaevi idaresinde temin edilmektedir.

Denetimli serbestilk ve adliyelerde çalışan infaz ve koruma memurlarının bir bölümü işin niteliği gereği sivil çalışabilirler. 2015 yılından itibaren Liselerde Adalet bölümü açılmış olup, bu bölüm mezunu öğrenciler adliye ve cezaevlerinde çalışmak üzere eğitim almaktadırlar. Mülakatlarda bu öğrencilere ayrıcalıkta tanınmaktadır.

2020 Yılında 6500'e Yakın Alım Gerçekleşecek

Adalet Bakanlığı'nı 2020 yılı sonuna kadar 15 Bin personel alımı yağacağını duyurmuştu. 2 Bin hakim, savcı ve 700 icra müdürü ve müdür yardımcısının alımı geçtiğimiz aylarda yapılmıştı. Fakat bakanlıktan henüz İnfaz ve Koruma Memuru açıklaması gelmedi. Açıklama henüz gelmemiş olsada bakanlığın 12 bin 300 Adalet Personeli alımı yapılacağı bu alımlarının 6500'e yakının İnfaz ve Koruma Memuru olacağı tahmin edilyor.

Kaynak: https://bayfinans.net/lisans-mezunu-infaz-koruma-memuru-maaslari

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı