Rusya’ya petrol darbesi!

Petrolün varil fiyatının yüzde 25 düşmesiyle beraber Rusya'da euro ve dolar yükselirken, Ruble'nin değer kaybetmesi Rus ekonomisini olumsuz yönde etkiledi.

Rusya’ya petrol darbesi!
Bu içerik 295 kez okundu.

Gece saatlerinde Brent petrolün varil fiyatında yaşanan düşüşler, Rusya ekonomisine yansıdı. Brent petrol, varil başına 31.02 dolara kadar düşünce Rusya'da sabah saatlerinde döviz kurlarında artış meydana geldi. 1991 yılındaki Körfez Savaşı'ndan itibaren ilk kez petrol fiyatlarının bu kadar düşmesiyle Rusya'da 1 euro 83.9 rubleden işlem gördü. 1 dolar ise 73.8 rubleden satılmaya başlandı. Rusya'da döviz kurlarındaki ani yükseliş nedeniyle ekonomide olağanüstü hal ilan edildi.

Döviz işlemleri durduruldu

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, sabah saatlerinde yaşanan ekonomik sallantıyla ilgili kamuoyunu rahatlatacak açıklamalar yaparak, "Rezervlerimizde euro ve dolar bulunuyor. Şu anlık döviz temininde sorun yaşamıyoruz" ifadelerini kullandı. Döviz kurundaki bu hareketlilikten dolayı bazı banka ve döviz bürolarında işlem yapılmadığı ve durdurulduğu öğrenildi.

Petroldeki düşüş, Rusya’nın döviz gelirlerini azalttı

Petrol fiyatlarına göre, ekonomik yapısı şekillenen Rusya'da petrol fiyatında yaşanan her 10 dolarlık düşüş, Rusya'nın döviz gelirlerini ortalama 20 milyar dolar azaltıyor. Rusya'da petrol çıkarma maliyeti 25 dolar civarında görülürken Rusya'nın kar edebilmesi için petrol fiyatının 42 dolar seviyelerinde olması gerekiyor.

Petrol fiyatları neden düştü?

Çin'de görülen yeni tip koronavirüsten dolayı azalan talep petrol fiyatlarını aşağı çekmişti. Petrolün varil fiyatının 50 doların altına düşmesiyle OPEC, üretimi kısma konusunu görüşmek üzere masaya oturmuştu. Ancak toplantıda anlaşmaya varılamaması sonucu Suudi Arabistan, ham petrol üretimini artırma ve satış fiyatını düşürme kararı aldı. Bu karar petrol fiyatlarında tarihi düşüşlere sebep oldu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor