Ünlü oyuncunun fotoğrafları servet kazandırdı.

Holywood'un unutulmaz ismi Marilyn Monroe'nun 70 yıl sonra ortaya çıkan fotoğrafları yoğun ilgi gördü. Fotoğraflar, açık arttırmada yaklaşık 61 bin dolara ( yaklaşık 371 bin TL) alıcı buldu.

Ünlü oyuncunun fotoğrafları servet kazandırdı.
Bu içerik 279 kez okundu.

 20. yüzyılın en ünlü ve en önemli sinema oyuncularından Monroe'nun daha önce hiç görülmemiş  fotoğrafları ortaya çıktı. ABD'nin Boston kentinde açık arttırmayla yaklaşık 61 bin dolara ( 371 bin TL) satıldı. Yüksek fiyata alıcı bulan 227 fotoğrafın 198'inde Marilyn yer alıyor.  

1952  tarihli fotoğraflarda,  Hollywood'da üne kavuşan Monroe , ilk önemli filmi Niagara'nın çekimleri sırasında görülmektedir

Kanadalı gazeteci ve fotoğrafçı Jock Carroll Mariyln'i Niagara Şelaleri'nde, film seti ve çevresinde görüntülemiştir

Marilyn Monroe kimdir?

Gerçek adı  Norma Jeane Morterson olan Monroe,  1 Haziran 1926’da Los Angeles’ta dünyaya geldi.  Annesi Gladys Pearl Baker’e şizofreni teşhisi konulduktan sonra  hastaneye yatırıldı. Annesinin ölümüyle hayatı zorlaşan Monroe, yetimhanede birçok istismara uğradı. 16 yaşındayken  komşusunun oğluyla evlendi. Monroe'nin evliliği uzun sürmedi ve 4 yıl sonra boşandı. Daha sonra Monroe kendi ayaklarının üstünde durmaya çalıştı. Burbank’ta bir fabrikada çalışırken fotoğraflarının çekilmesi üzerine modellik hayatına başladı. Kısa sürede çalıştığı ajansın aranan yüzlerinden oldu. 20th Century Fox yöneticisinin gözünden kaçmayan Norma, gelen teklif üzerine ünlü şirketle 6 aylık bir kontrat imzaladı. Böylelikle Norma, yönetici Ben Lyon’un önerisiyle adını değiştirerek Marilyn Monroe ismini aldı. Küçük rollerle sinema dünyasına adım attı. Aynı zamanda modelliğe devam ederken oyunculuk eğitimleri aldı. Clash of Night ve Monkey Business isimli filmlerde yeteneğini kanıtlayan Monroe, 1953’te “aptal sarışın” imajının yaratıldığı Niagara isimli filmle en büyük çıkışını yaptı. Popülerliğinin arttığı bu dönemde Monroe çektirdiği çıplak fotoğraflarıyla gündeme geldi. Monroe parasız kaldığı için bu fotoğrafları çektirdiğini söyledi. Bu açıklamasıyla Monroe, kariyerinin  yükselmesini sağladı.  Monroe oyunculukta kendisini  geliştirmek  istediği için 1954'ün sonunda Marilyn Monroe Productions isimli film şirketini kurdu. Aynı dönemde Actors Studio’da oyunculuk metodu eğitimi aldı. Bazıları Sıcak Sever’deki performansıyla Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Monroe; yönetmenlerle çatışması, mükemmeliyetçiliği, setlere geç gitmesi, sahne korkusu gibi nedenlerden dolayı problem yaşamaya başladı.
1950’li yıllarda sinema oyuncularının  yaygın olarak kullandığı haplardan kullanmaya başlayan Marilyn, zamanla durumu daha da kötüye gitti. İlaç kullanmasıyla birlikte alkol miktarını da arttıran yıldız, hayatının son yıllarında zor dönemler yaşadı. 1961’de  The Misfits  ve Something’s Got to Give isimli iki  filmde  yer alacaktı. Ancak sağlık sorunları yüzünden setlere gitmeyen ve çekimlere başlamamak için sürekli mazerette bulan Monroe, 5 Ağustos 1962’de evinin yatak odasında ölü bulundu.

Monroe'un filmleri

Dangerous Years – 1947
Scudda Hoo! Scudda Hay! – 1948
Ladies of the Chorus – 1948
Love Happy – 1949
A Ticket to Tomahawk – 1950
The Asphalt Jungle – 1950
All About Eve – 1950
The Fireball – 1950
Right Cross – 1950
Home Town Story – 1951
As Young as You Feel – 1951
Love Nest – 1951
Let’s Make It Legal – 1951
Clash by Night – 1952
We’re Not Married! – 1952
Don’t Bother to Knock – 1952
Monkey Business – 1952
O. Henry’s Full House – 1952
Niagara – 1953
Gentlemen Prefer Blondes – 1953
How to Marry a Millionaire – 1953
River of No Return – 1954
There’s No Business Like Show Business – 1954
The Seven Year Itch – 1955
Bus Stop – 1956
The Prince and the Showgirl – 1957
Some Like It Hot – 1959
Let’s Make Love – 1960
The Misfits – 1961

Monroe'nun Unutulmayan Sözleri

Ünlü Holywood yıldızı Monroe sadece filmleriyle değil, sözleriyle de ön plana çıkmaktadır.  Hafızalara kazınan sözlerinden bazıları şunlardır:
"Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz, dünyayı bile fethedebilir."
"Kariyer yapmak harika! Ama soğuk gecelerde kariyerinize sarılıp yatamazsınız."
"Bir kadını güldürebiliyorsanız, ona her şeyi yaptırabilirsiniz."
 

 

 

 

 


 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı