İtalya'nın başı dertte

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan korona virüsünden bir çok ülke etkilendi. Avrupa’da virüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya’da geniş önlemler alındı.

İtalya'nın başı dertte
Bu içerik 479 kez okundu.

Son verilere göre İtalya’da virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 366’ya yükseldi. Virüsten etkilenenlerin sayısı 7 bin 375’e çıktı. İtalya'da hükümetin, ülkenin kuzeyini karantina altına almasının ardından istasyonlar da boşaldı. Turistik açıdan en çok ziyaretçi çeken Milano’da da karantina nedeniyle müzeler, spor salonları, kültür merkezleri, kayak tesisleri, yüzme havuzları kapatıldı.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Rai3'te katıldığı programda, daha önce hiç yaşamadıkları bir krizle karşı karşıya olduklarını ifade etti. Hükümetin virüsün yayılmasının önüne geçmek için çıkarttığı son kararnamelere değinen Speranza, bunların tek başına yeterli olmayacağını, vatandaşlardan sorumlu davranarak belirtilen hususlara uymalarını istedi. 

İtalya Kültür bakanı Dario Franceschini, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, 3 Nisan'a kadar bütün sinema salonu ve müzelerin kapatıldığını, tiyatro ve konserlerin de iptal edildiğini duyurdu. 

Ülkenin güneyindeki Sicilya, Basilicata, Campania, Calabria, Puglia, Abruzzo ve Molise bölge yetkilileri, bu durum üzerine kuzeyden gelen vatandaşların kendilerini evlerinde 14 günlük karantinaya almalarını istedi. 

Virüs nedeniyle olağanüstü günlerden geçen İtalya’da Başbakan Guiseppe Conte, bu sabaha karşı virüsün yayıldığı kuzey bölgelere daha sıkı önlemler getiren yeni bir kararname açıkladı. Buna göre, daha önce 11 beldeye uygulanan giriş-çıkışların sıkı şekilde kontrol edildiği "kırmızı bölge" uygulaması, Milano'nun içinde bulunduğu Lombardiya ile Venedik'in de olduğu 14 kente kadar genişletildi. Söz konusu yerlerde her türlü toplu faaliyet ve eğitim-öğretim, 3 Nisan'a kadar askıya alındı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor