O ülke İflas ettiğini açıkladı!

Koronavirüs nedeniyle düşüşe geçen küresel piyasalardan bir kötü haber de Orta Doğu'dan geldi.

O ülke İflas ettiğini açıkladı!
Bu içerik 155 kez okundu.

Koronavirüs nedeniyle dalgalanan küresel piyasalarda bir kötü haber de Orta Doğu'dan geldi. Lübnan, bugün vadesi dolan 1,2 milyar dolarlık borç ödemesini yapamayacağını duyurdu. Lübnan'ın tarihinde ilk kez temerrüde düşeceğini bildiren Diyab, ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar doları aştığını ifade etti.

Borçları ödeme güçleri yok

Lübnanlıların yüzde 40'ından fazlasının önceki politikalar sebebiyle kendilerini yoksulluk sınırının altında bulabileceğini ifade eden Diyab, ülkesinin vadeleri dolan borçları ödeme gücü olmadığını ve borçlarını yeniden yapılandırmaya çalışacağını söyledi. Borçları ödemeyi askıya alma kararının yoğun ve dikkatli çalışmaların ardından alındığını ve bu kararı alırken vatandaşlarının çıkarlarını göz önünde tuttuklarını anlatan Diyab, Lübnan'ın şartları yerine getirmeye çalışan bir ülke olduğunu ancak borçlarını zamanında ödeme gücü bulunmadığını dile getirdi. Lübnan'ın, 1 milyar 200 milyon dolar, 2 milyar 700 milyon dolar ve 700 milyon dolarlık 3 ayrı eurobond tahvili senedi ödemesi bulunmaktadır. Bunlardan ilk kısmının vadesi bugün yani 9 Mart'ta, ikincisi nisan ayında, üçüncüsü de bu yıl içinde doluyor.

Lübnan’daki son durum

Lübnan'da ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikalarına karşı düzenlenen gösteriler üzerine Saad el-Hariri başbakanlığındaki 30 üyeli Ulusal Birlik Hükümeti 29 Ekim 2019'da istifa etmişti. Hariri'nin yeniden başbakanlık görevine yanaşmaması üzerine Şii Hizbullah örgütü ve siyasi müttefikleri, eski Eğitim Bakanı Hassan Diyab'ın başbakanlığında 20 üyeli yeni hükümetin kurulmasına destek olmuştu. Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı belirtiliyor.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
Romatizma Hastalarının Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı
TikTok CEO'su Kevin Mayer istifa ettiğini açıkladı