Keçilerin renkli dönüş yolculuğu

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, kış mevsimini adalarda geçiren keçilerin, balıkçı tekneleri ile dönüş yolculuğu ilgi çekiyor.

Keçilerin renkli dönüş yolculuğu
Bu içerik 292 kez okundu.

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ Mahallesi’nde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan besiciler, keçilerin çoban ve yem maliyetlerini azaltmak için, kış döneminde otlaklık olarak kullandıkları Hacıakif Adası’na bırakıyor.

Hayvan besicileri, Sonbahar döneminde adalara bıraktıkları keçileri, havaların ısınmasıyla birlikte gelen kuzulama dönemi dolayısıyla dönüş yolculuğuna çıkardı.

Ada kıyısından balıkçı teknelerine bindirilerek karşı kıyıya taşınan keçi sürüleri, bindirildikleri kayıklar üzerinde ilginç ve renkli görüntüler oluşturdu.

Hayvan sahiplerinin aileleri ve kayık sahiplerinin de yardımıyla kıyıya taşıma işlemi, hayvanların adadan toplanmasıyla başladı.

Islık çalarak ve çeşitli sesler çıkararak keçileri adanın yüksek kesimlerinden aşağıdaki kıyıya yaklaşık 1-1,5 saatlik bir sürede toplayan besiciler, hayvanları balıkçı teknelerine yükledi.

Balıkçı tekneleri, çok sayıda sefer yaparak keçileri, göl üzerinden iskele mevkisi adı verilen karşı kıyıya ulaştırdı.

Toplanma dönemine yakın bir zamanda yavrulayan bir keçinin, oğlağını karşı kıyıda emzirmesi de renkli görüntüler oluşturdu.

Hayvanlar, kış mevsiminde adanın zengin bitki örtüsü ile besleniyor

Besici Hasan Eren, adalara hayvan naklinin kendilerine atalarından kalan bir gelenek olduğunu ve bu geleneği 55 yıldır sürdürdüklerini söyledi.

Hacıakif Adası'nın, besi hayvanlarının otlaklık olarak kullandığı en büyük adalardan olduğunu anlatan Eren, şöyle konuştu:

"Adaya çıkardığımız hayvanlarımız, burada doğal ortamda yetişen zengin bitki örtüsü ile besleniyor. Ekim ayında bırakıyoruz, ağaç diplerinde, canı nerede isterse açık alanda kalıyor, başıboş olarak gezerek besleniyor. O yüzden bu dönemde çoban ihtiyacı da olmuyor."

Hayvanları arada gelip kontrol ettiklerini, tuzlarını verdiklerini belirten Eren, "Ada etrafı gölle çevrili olduğu için içme suyunu da buradan karşılıyorlar. Tek endişemiz göl donduğu zamanlarda oluyor. Çünkü göl donduğu zaman kurtlar adaya çıkarak hayvanları telef ediyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor