Yeni bir indirim yolda!

Enerji bakanı Dönmez: "Türkiye'nin doğalgazda indirim hakkı doğdu" şeklinde konuştu. Herkes merakla bir indirim gelip gelmeyeceğini bekliyor.

Yeni bir indirim yolda!
Bu içerik 54 kez okundu.

Türkiye’de yılda 50 milyar metreküp civarında doğalgaz kullanılıyor. Türkiye, gaz ihtiyacının hemen hemen hepsini ithalat yoluyla karşılıyor. Rusya, İran, Azerbaycan’dan boru hatları üzerinden gaz alıyor. Başta ABD, Katar, Cezayir olmak üzere değişik ülkelerden de sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithal ediyor.

Türkiye, doğalgaz ihtiyacının önemli bir kısmını Rusya’dan karşılıyor. Rusya’nın, toplam gaz ithalatı içindeki payı önceki yıllarda yüzde 55’e kadar ulaştı. Son birkaç yıldır ise düşüş gösteriyor. 2019 yılında yüzde 33 düzeyine kadar düştü.

Tüketicinin indirim hakkı

BOTAŞ ile Rus Gazprom arasında uzun dönemli, petrol ve türevlerine bağlı doğal gaz alım satım sözleşmeleri bulunuyor. Sözleşme, gerek alıcıya gerekse de satıcıya gaz fiyatlarında revizyon talebinde bulunma hakkı tanıyor. Sözleşme uyarınca taraflar 10 yıl içinde en az 3 yıl aralıkla 2 kez fiyat revizyonu talebinde bulunabiliyor.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin 1 Ocak 2020 itibarıyla Rusya’dan gazda indirim talep etme hakkının doğduğunu ve bu talebin Gazprom’a bildirildiğini söyledi. Bulgaristan, Rus Gazprom’dan yüzde 40 indirim aldı. Türkiye de küresel ölçekte genel olarak enerji, özelde de gaz fiyatlarının düştüğü bir ortamda tatmin edici düzeyde indirim bekliyor. Oran, müzakereler sonunda belli olacak. Sektör uzmanları, indirime kesin bir gözle bakıyor. İkincisi, petrol fiyatlarında yaşanan tarihi düşüş. Brent petrol, Çin’den yayılan ölümcül koronavirüs salgınının da etkisiyle 30 doların altına kadar indi. Sonra bir miktar toparladı. Hala 36 dolardan işlem görüyor.

Petrol, 6-9 aylık ortalamalarla gaz alım satım fiyatlarına yansıyor. Petrol, bu ve buna yakın düzeyleri koruması durumunda Türkiye’nin gaz ithalat faturasının düşmesine yardımcı olacak. Böylece, gelecek kış tüketiciler çok daha uygun fiyattan gaz kullanabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STS sınavları da ertelendi
STS sınavları da ertelendi
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı