Türkiye’de üretilerek birçok ülkeye ihraç ediliyor

Koronavirüse iyi geldiği belirtilen şalgam suyu, Adana'da üretilerek tam 46 ülkeye ihraç ediliyor.

Türkiye’de üretilerek birçok ülkeye ihraç ediliyor
Bu içerik 57 kez okundu.

Adana Şalgam Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Nas, Türkiye'de şalgam suyu üretiminin yüzde 93'ünü gerçekleştiren Adana'dan 46 ülkeye yılda 18 milyon litre şalgam suyu ihraç edildiğini söyledi. Nas, şalgamın koronavirüse de iyi geldiğini belirtti.

Şalgam, Adana sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeye ihracatı yapılıyor. Siyah havuç ve özel mayayla hazırlanan, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra lezzetinden dolayı birçok kişi tarafından sevilen şalgam, kent ve ülke ekonomisine de ciddi oranda katkı sağlıyor. Yıllık üretilen 60 milyon litre şalgam suyunun 18 milyon litresi 46 ülkeye ihraç ediliyor. Ayrıca şalgam suyu üretim sektöründe ise ortalama 20 bin kişi istihdam ediliyor. Adana Şalgam Üreticileri Derneği (Şalgam-Der) Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Nas, şalgamın koronavirüse iyi geldiğini söyledi.

“Dünyada bütün fuarlara katılıyoruz”

Şalgam-Der Yönetim Kurulu Başkanı Selahaddin Nas, şalgam suyuna talebin her geçen gün arttığını söyleyerek, "Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Amerika ve Kanada başta olmak üzere 46 ülkeye aktif olarak şalgam suyu ihraç ediyoruz. Dünyada bütün fuarlara katılıyoruz. Düzenli olarak yurt dışındaki fuarlara katıldığımız için güzel ilişkiler kurduk. Çokta güzel götürüyoruz şuanda. Sadece kendi şirketimiz geçen yıla oranla yüzde 42 büyüdü. İhracatta ise bunun payı yüzde 30 oranına denk" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STS sınavları da ertelendi
STS sınavları da ertelendi
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı