Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Korona virüsün Türkiye’de görülmesiyle birlikte salgından korunmak için yollar araştırılmaya başlandı. Uzmanlar ise vücudun virüsle mücadelesinin ancak güçlü bir bağışıklık sisteminden geçtiği vurguluyor. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?
Bu içerik 54 kez okundu.

Hangi hastalık olursa olsun bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse hastalığı atlatma şansımız da o kadar yükseliyor. Beslenme, spor, stres yönetimi gibi konular bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin başında geliyor.   

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesine yardımcı olan doğal savunma mekanizmasıdır.  Esasında insanları hastalıktan koruyan bu bağışıklık sistemidir.

Bağısıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi, hastalığın kaynağı olan migroorganizmalara karşı insan vücunu savunur. Fakat kimi zaman bu savunma yetersiz kalır. Bir mikrop vücuda girdiğinde insanı hasta eder.

Bağışıklık sistemi çevresel etkilerden korunarak daha iyi çalışması sağlanabilir. Bunları sağlamak için ise aşağıdaki sağlıklı yaşam stratejilerinden destek alınabilir.

  • Sağlıklı yaşam stratjileri belirlenerek uygulannmalıdır.
  • Sigara içilmemelidir.
  • Yüksek proteinli meyve sebzeler tüketilmelidir.
  • Düzenli egzersizler yapılmalıdır.
  • Kilo fazlası olanlar, sağlıklı bir şekilde kilo vermelidirler.
  • Alkol kullanılmamalıdır.
  • Yeterli ve düzenli uyunmalıdır.
  • Eller sık sık yıkanmalıdır
  • Etler iyic pişirildikten sonra tüketilmelidir.
  • Stresten uzak durulmalıdır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren 10 mucizevi besin!

Mantar: Selenyum, B vitaminleri, riboflavin ve niacin içeren mantar, grip semptomlarının şiddetini düşürür. Mantarın bünyesinde bulunan riboflavin ve niasin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görev alır.

Acai üzümü: koyu mor rengi ile bilinen Brezilyanın Amozon ormanlarında yetişen antioksidan özelliği taşıyan acai üzümü, Omega 3, omega 6, omega 9, A Vitamini, B Vitamin, C vitamini, E vitamini, polifenol, fitosterol, antosiyonin, demir, potasyum, fosfor ve kalsiyum yönünden zengindir.

İstiridyeler: Virüslerin korkulu rüyası olan çinko bakımından zengindir. Çinko, bağışıklık sisteminde büyük önemi olan beyaz kan hücrelerini oluşturmaya yardım eder. Bunun yanı sıra yaraları iyileştirme konusunda destek olur.

Karpuz: Yaz aylarının ferahlatıcı meyvelerinden karpuz, glutatyon olarak anılan bir antioksidana sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirirek, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur

Az yağlı yoğurt: Yoğurt ve diğer fermente ürünlerde bulunan probiyotikler, soğuk algınlığının şiddetini düşürür.  

Ispanak: C vitamini, lif, antioksidan bakımından zengin olan ıspanağın bünyesinde bulunan folat,  biri, vücudunuzun yeni hücreler oluşturmasına ve DNA'yı onarmasına yardımcı olur.

Çay: Beyaz, yeşil, siyah farketmeksizin hepsi  hastalıklarla mücadeleyi sağlayan polifenoller ve flavonoidlere içerir. Bu antioksidanlar, hücrelere zarar veren serbest radikalleri vücuttan atarlar.

Brokoli: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkes tarafından bilinen besinlerden bir diğeridir. A ve C vitaminleri ve antioksidan glutatyon bakımından oldukça zengindir.

Sarımsak: Çiğ sarımsak, bakteriler, virüsler ve mantarlarla savaşarak cilt enfeksiyonlarını tedavi edici özelliğe sahiptir. Faydalı olabilmesi için çiğ olarak tüketilmelidir.

Tavuk çorbası: Ev yapımı tavuk çorbası, enfeksiyonlartın semptomlarını hafifleterek iyileşme sürecini hızlandırır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı