Koronavirüs fırsatçılarına hapis cezası

Ticaret Bakanı Pekcan, koronavirüs fırsatçılığı yapanlar için “ hapis cezasına kadar yolu var” ifadelerini kullandı

Koronavirüs fırsatçılarına hapis cezası
Bu içerik 36 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir kişide koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamasının ardından başta maske ve hijyen ürünlerinde olmak üzere dayanıklı gıda ürünlerindeki koronavirüs kaynaklı olarak karaborsacılık yapılmaya başlandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs fırsatçılarına ilişkin yaptıkları denetim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

'FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ'

Çarşamba günü Ankara’da gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada gıda ve sağlık ürünlerini çok yüksek fiyatlara satanlar için “Fırsatçılara göz açtırmayacağız” diyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan yeni bir açıklama geldi.

'81 İLDE KORONAVİRÜS FIRSATÇILARINA KARŞI DENETİM BAŞLADI'

81 ilde eş zamanlı olarak, fiyat artışı tespit edilen maske ve gıdalarla ilgili denetimlerin başladığını duyuran Pekcan, fiyatları etkileme, ürünlerin yokluğuna neden olma, mal satışlarından kaçınma fiillerinin Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğunu hatırlattı.

'HAPSE KADAR CEZASI OLACAK'

“Bunların hapse kadar cezası olacak” diyen Pekcan, Reklam Kurulu’nun 1995’ten bu yana ilk defa 25 Mart 2020’de olağanüstü toplanacağını duyurdu.

4077 SAYILI MADDE

"4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun"a dayanarak faaliyet yürüten Reklam Kurulu’nun çalışma ilkesini belirleyen madde şöyle:

"Ticari reklam ve ilanların yasalara ve genel ahlaka uygun, dürüst ve doğru olmaları esastır. Tüketiciyi yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici reklam ve yayınlar yapılamaz."

'ÜRÜNLERDE FAHİŞ BİR FİYAT UYGULAMASI YOK'

“Gıda konusunda bu sabah itibarıyla marketlerde tezgahlar dolu, ürünlerde fahiş bir fiyat uygulaması yok” diyen Ticaret Bakanı, internet sitelerinin de inceleceğini söyledi.

'MASKE BULUNAMAMASI GERÇEKTEN OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM'

Son iki günde kendilerine 5 bin 100 şikâyet geldiğini söyleyen Pekcan “Maskeler için 1 milyar 300 milyon üretim kapasitesi varken piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum” dedi ve ekledi:

"Yetkilerimizi kullanarak gerekirse haksız fiyat artışlarına, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda gereğini yapacağız. Fiyatları etkileme, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olma, mal veya hizmet satımından kaçınma fiilleri suç olarak tanımlanıyor. Gerekli tespit ve incelemeleri yapıp idari cezaları kesiyoruz. Bundan böyle bu bilgileri savcılıkla da paylaşıyor olacağız."

'FİRMALARA BİR KEZ DAHA SESLENİYORUM'

Firmaların Türkiye’deki talebe öncelik vermesi gerektiğini söyleyen Pekcan, daha sonrasında ihracat için bu firmalara lokomotif olacaklarının garantisini verdi:

"İç piyasaya gerekli malzemenin temin edilmesi konusunda firmalara bir kez daha sesleniyorum: İhracatı her zaman destekliyoruz ama önceliğimiz kendi vatandaşımızın ihtiyacı. N95 maskeleri piyasada bulunmakta, cerrahi maskeler bulunmamaktadır. Öncelikle iç piyasaya bu tedariği yapmayanlara, buna öncelik vermeleri konusunda bir kez daha sesleniyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O şirket de corona nedeniyle üretime  ara verdi
O şirket de corona nedeniyle üretime ara verdi
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!