Dikkat! Zehirlenmeye yol açıyor

Bazı yiyeceklerin ısıtılarak tekrar tüketilmesi zehirlenmelere yol açıyor. Özellikle etli yemekler ve yumurta gibi kolaylıkla bakteri üretebilen yiyecekler, ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Dikkat! Zehirlenmeye yol açıyor
Bu içerik 75 kez okundu.

Artan yemeklerimizi ertesi gün tüketmek üzere ağzı kapalı kaplara alarak muhafaza ediyoruz. Bazı yiyecekler için bu davranış bir sorun teşkil etmezken bazı yiyecekler için ise son derece yanlıştır. Özellikle, et ve tavukla yapılmış yemeklerde bakteriler kolayca üreyip çoğalma potansiyeline sahip. Bu yüzden bu yemeklerin tekrar ısıtılarak tüketilmemesi gerekiyor.

Yemekleri saklarken dikkat edin!

Pişen yemeklerin 2 saatten fazla oda sıcaklığında tutulmaması gerekiyor. Çünkü bakteriler 2 saat içinde bile üreyebiliyor. Yemekler, oda sıcaklığına geldiğinde saklama kabına alınarak muhafaza edilmek üzere buzdalabına koyulmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir başka şey ise çiğ etin kesildiği bıçak, asla pişmiş ete dokundurulmamalıdır. Aksi takdirde çiğ etteki bakteriler pişmiş et üzerinde hızşıca yayılır.

İkinci defa ısıtılan yemeklerde bakteri oranı artacağından yemekler en fazla bir kere ısıtılmalıdır. Eğer kalan yrmrk tüketilmek iseteniyorsa mutlaka kaynama derecesine gelene kadar ısıtılmalıdır.

Pişirilen etler üç aya kadar, çiğ etler ise ancak 4 aya kadar muhafaza edilebilir.

İkinci kez ısıtılamaması gereken yiyecekler

Ispanak

Sağlık için mutlaka kesinlikle tüketilmesi gereken yiyeceklerden olan ıspanak, içeriğinde bulundurduğu nitrat tekrar ısıtıldığında zehirli bir maddeye dönüşür. Nitrit zehirlenmesi, kendini ağız ve göz çevresinde oluşan mavilik ile belli eder.

Mantar

Tekrar ısıtılan mantar, besin değerini kaybederek sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Mantar, tekrarda ısıtılmadan soğuk olarak da tüketilebilir.

Pancar

Nitrit zehirlenmesine yol açacak diğer bir yiyecek ise pancardır. Ispanak da olduğu gibi pancar, havuç, kereviz gibi kök sebzelerde de yüksek oranda nitrit bulunur. Aynı şekillde bu sebzeleri de ikinci kez ısıtmak zehirlenmeye sebep olur.

Tavuk

Tavuktan yapılan yemeklerin ikinci kez ısıtılması proteinlerin yapısında değişimler meydana getirerek bakteri üretimi başlatıyor.

Yumurta

Faydaları ile bilinen yumurta, haşlama veya farklı yöntemler ile pişirildikten sonra ikinci kez ısıtılırsa  ısıtılır ise gıda zehirlenmesine yol açabilir.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O şirket de corona nedeniyle üretime  ara verdi
O şirket de corona nedeniyle üretime ara verdi
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!