Son dakika! Corona virüsün ilacı bulundu mu?

Avusturalyalı bilim insanları, corona virüsün (Covid-19) tedavi edilebileceğini öne sürdü. Avusturalyalı doktorlar, söz konusu ilaçlarla tedavi edilen corona virüs ile enfekte olan kişişerin iyileştiğini iddia etti.

Son dakika! Corona virüsün ilacı bulundu mu?
Bu içerik 185 kez okundu.

Yeni tip corona virüs vakası, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 125 ülkede rastlandı. Dünya çapında corona virüs nedeniyle yaşanan can kaybı 6500’ü, vaka sayısı ise 170 bini aştı.

Corona virüs salgınının etkilerini azaltmak için Washington, Paris, Roma Barselona başta olmak üzere finas ve turizm merkezleri olağanüstü tedbirler alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün daha önce yapmış olduğu corona virüsü ortadan kaldıracak aşı veya ilacın geliştirilebilmesi 18 ayı bulabileceği açıklamasına rağmen Avusturalyalı bilim insanları yeni bir iddia öne sürdü.

“HIV  ilacı ve Klorikin corona virüsü tedavi ediyor”

Queensland Üniversitesi Klinik Araştırmalar Merkezi’nde salgın hastalıklar alanında uzman bir ekip, hali hazırda başka hastalıkların tedavisinde kullanılan iki ilacın corona virüs vakalarının tedavisinde kullanılabileceğini duyurdu.  İlaçlardan ilki, AİDS’in ortaya çıkmasına sebep olan HIV virisüni yok etmek için kullanılan bir ilaç, ikincisi ise sivrisineklerden kaynaklanan hastalıklara karşı direnci arttırmak için kullanılan klorakin, diğer adıyla sıtma ilacı.

Corona virüs bulaşan bazı hastalar üzerinde Mart ayının sonuna kadar her iki ilacın klinik çalışmasına da tamamlacağını kaydeden ekibin başında bulunan Profesör David Paterson, ilaçları ölümcül solunum yolu enfeksiyonu için olası bir tedavi yöntemi olarak değerlendirmenin yanlış olmayacağını dile getirdi.

“Virüs ortadan kalktı”

Profesör Paterson, Avustralya’da görülen ilk corona virüs taşıyıcılarına bu iki ilacın bileşimini verdiğini ve virüsün ortadan kalktığını iddia etti.  Paterson yaptığı açıklamada, bu ilaçların 'potansiyel olarak etkili bir tedavi' olduğunu ve acilen  büyük ölçekli klinik deneylerin yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Fakat, HIV ve Klorikin’in corona virüs taşıyan bazı hastalarda tedaviye yanıt verdiği kanıtlansa da, testlerin kontrollü veya ölçülü bir şekilde yapılmadığı ifade edildi.

Araştırma ekibinin başında bulunan Profesör Paterson, “Avustralya'da ilk Çinli hastalara  HIV ilacı verdiğimizde hepsi tedaviye olumlu yanıt verdi” şeklinde konuştu.

Avustralya'da şimdiye  kadar 375  corona virüs vakası tespit edilirken virüs kaynaklı  6 ölüm yaşandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STS sınavları da ertelendi
STS sınavları da ertelendi
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı