Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike! Hakkari’den giriş yaptı

İran’ı istila eden çekirgerlere, Türkiye’de ilk kez Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde rastlandı. Soğuk havaya rağmen çekirgelerin Türkiye’ye girmesi vatandaşları şoke etti.

Türkiye’yi bekleyen büyük tehlike! Hakkari’den giriş yaptı
Bu içerik 146 kez okundu.

İlk olarak Afrika’da görülen çekirge istilası, daha sonra yönünü Pakistan’a oradan da İran ve Irak’a çevirmişti. Çekirgelerin bir sonraki durağının ise Türkiye olması bekleniyordu. Ancak seyreden soğuk havanın ardından çekirgelerin gelmeyeceği tahmin ediliyordu.

İran’ı istila eden çekirgelerden bir tanesi bu sabah Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde görüldü. Soğuk havaya rağmen çekirgenin ilçeye girdiğini gören vatandaşlar, büyük şaşkınlık yaşadı.

Yüksekova’da esnaflık yapan Übeyit Kartal, sabahın erken saatlerinde dükkanını açıtığında kapının önünde büyük bir çekirge ile karşılaştı.

Uzunluğu sekiz santim      

Çekirgeyi peçeteyle yakalayan Übeyit Kartal, bu mevsimde çekirgenin Yüksekova’da olmasına çok şaşırdığını belirterek; “Büyük ihtimalle çekirge İran veya Irak’tan gelmiş olmalı. Metreyle çlçtüm sekiz santimetre uzunluğunda. Allah’tan hava soğuk, yoksa hepsi gelirdi” şeklinde konuştu.

Yüksekova Belediyesi’nde görev yapan veteriner hekim Hekim Kaçan ise; “Bu çekirge Irak ve İran'ı istila eden sürüden görülendir. Muhtemelen hava daha sıcak olsaydı bu çekirge sürüsü buradan geçebilirdi. İnanılmaz bir durum, Yüksekova'da bu mevsimde bir çekirge görüldü. İran ve Irak'ta hava sıcak olduğu için orada görülmüş bu çekirge istilası. Burada daha hâlâ yerde kar olduğu için çekirgeler buraya gelmemiş.” ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O şirket de corona nedeniyle üretime  ara verdi
O şirket de corona nedeniyle üretime ara verdi
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!