Uçaklarla Türkiye’ye getirilecekler!

Paris ve Berlin Büyükelçileri Avrupa’da bulunan Türklerin Türkiye’ye getirilmesi için çalışma başlattıklarını duyurdu.

Uçaklarla Türkiye’ye getirilecekler!
Bu içerik 96 kez okundu.

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ve Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa katıldıkları bir televizyon programında Avrupa’da bulunan Türklerin durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Paris Büyükelçisi Musa; ''Çok kapsamlı tedbirler alındı. Bütün üniversiteler, kreşler kapalı durumda şu an ülkede. 15 Mart itibari ile artışlar göz önünde bulunduğunda ilavi tedbirler kapsamında konferans, kütüphaneler kapandı. İbadet boyutunda, ülkedeki ibadet yerlerinde değil evlerde  cuma namazı kılınması kararı alındı.” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye dönmek isteyen yaklaşık 300 Türk vatandaşından çağrı aldıklarını belirten Musa, yarın bu vatandaşlarımızı kalkacak uçaklarla Türkiye'ye tahliyesini gerçekleştireceğiz. Türk vatandaşlarına burada bir kontrol uygulamayacağız. Türkiye'de kontrol altına alınacak” dedi.

Musa, zorunlu karantina süresine dikkat çekerek; “belli ölçüde çaydırıcı olan bir unsur, bazı vatandaşlarımız bunu duyunca Türkiye’ye dönmekten vazgeçti” ifadelerini kullandı.

Almanya’da bulunan Türk vatandaşları

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Bugün akşam saat 17.00'e kadar Türkiye’ye dönmek isteyen vatandaşların listelerini hazırlayacağız. Yarın da vatandaşlarımızı Türkiye'ye uçaklarla yurda göndereceğiz.” dedi. 

Aydın, Almanya'da bulunan öğrencilere ilişkin ise; Erasmus kapsamında bulunan öğrencilerin bir kısmının zaten döndüğünü, kalan öğrencilerin ise yarın 12.00'ye kadar ülkelerine dönmüş olacaklarını kaydetti.

14 gün karantinada tutulacaklar

İstanbul Valiliği’nce tahliye edilecek Türklere ilişkin yapılan açıklamada, uçuş kısıtlaması getirilen Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye dönen Türk vatandaşlarının 14 gün karantina altına alınacağı belirtildi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STS sınavları da ertelendi
STS sınavları da ertelendi
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı