Yeni corona virüs testi geliştirildi! 3 kat daha hızlı!

Oxford Üniversitesi bilim insanları, mevcut testlerden üç kat hızlı sonuç veren yeni corona virüs testi geliştirdiklerini duyurdu.

Yeni corona virüs testi geliştirildi! 3 kat daha hızlı!
Bu içerik 86 kez okundu.

Corona virüs salgını ile mücadele kapsamında dünya genelinde pek çok bilim ekibi yoğun çaba gösteriyor.  Virüs ile mücadele ederken en önemli konulardan biri de corona virüsü tanısını koyabilmek.
 

Viral RNA’ya odaklanan mevcut yöntemler, sonuçları yaklaşık 1,5 ile 2 saat arasında verebiliyor. Bu alanda yapılan bir araştırma, test için harcanan sürenin düşürülebileceği iddiası taşıyor.  

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, mevcut testlerden üç kat hızlı sonuç veren yeni corona virüs testi geliştirdikllerini duyurdu.


Araştırma ekibinin başında bulunan  Prof. Wei Huang, “Yeni testin güzelliği özellikle Sars-CoV-2’nin RNA’sını ve RNA parçalarını tanıyabilecek şekilde tasarlanmasında yatıyor. Testin kendisinde yanlış pozitif veya negatif sonuçları önleyecek denetimler bulunuyor ve sonuçlar hatasıza yakın” şeklinde konuştu. 

Geliştirilen yeni testler, Çin’deki Shenzhen Luohou Halk Hatanesi’nde virüsün klinik numuneleri kullanılarak doğrulandı fakat yeni test şu ana kadar sadece 16 örnek üzerinde test edildi.

Yüksek başarı oranı olan bu testlerin gerekli onayları alması halinde kliniklerde, havaalanlarında hatta evlerde de kullanılabileceği kaydediliyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STS sınavları da ertelendi
STS sınavları da ertelendi
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı
Nisan ayı burs ve kredi ödemeleri başladı