İnanılmaz sonuç! 15 dakikada çıkıyor

Sağlık Bakanlığı, corona virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Bilim Kurulunun önerisiyle test sayısını artırdı. Test yapılabilen labaratuvar sayısını arttıran Bakanlık, 15 dakikada sonuç alınabilecek tanı kitlerini uygulamaya bugün itibariyle başladı.

İnanılmaz sonuç! 15 dakikada çıkıyor
Bu içerik 78 kez okundu.

Artık corona virüs tanısı yapılırken 60-90 dakika içinde kapsamlı sonuç alınmasına sağlayan yerli tanı kitinin yanı sıra 15 dakikada sonuç verebilen hızlı tanı kiti de kullanılmaya başladı.

Fahrettin Koca açıklamıştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın TBMM'de, hızlı sonuç veren geliştirilmiş tanı kitinin ülke  genelinde tüm illere dağıtılma kararını açıklamasının ardın Bakanlık harekete geçti.

15 dakika sonuç alınabilen tanı kiti temin edildi ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, “Daha fazla kişiye test yapılarak izolasyonun sağlanabilmesi için hızlı tanı kitinde, yerli tanı kitinde olduğu gibi ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneğinin incelendi” dedi.

Başta acil servisler olmak üzere kolay ve hızlı bir kullanımı olan testin yaygın bir şekilde uygulanabileceğini söyleyen Coşkun, güvenirliğinin de yüksek olduğunu kaydetti. Coşkun, ardından hızlı tanı kitininin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak gösterdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O şirket de corona nedeniyle üretime  ara verdi
O şirket de corona nedeniyle üretime ara verdi
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!
WhatsApp'tan beklenen özellik geliyor!