Corona virüsü yasaklarını uymayanlara ceza kesilecek! İşte o cezalar

Türkiye'de corona virüs salgınını kontrol altına almak için alınan önlemler kapsamında çeşitli tedbir ve yasak uygulamaya koyuldu. İşte bu yasaklara uyulmaması halinde verilecek cezalar...

Corona virüsü yasaklarını uymayanlara ceza kesilecek! İşte o cezalar
Bu içerik 44 kez okundu.

Corona virüs salgınını önlemek amacıyla alınantedbirler kapsamında ilk olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile yurt genelinde tüm kahvehaneler, internet kafeler sinema ve tiyatrolar kapatıldı.

Ardından park ve mesire alanlarında piknik ve mangalın yapılması yasaklanırken 65 yaş ve üstü ile risk grubundaki kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi.

Piknik yapanlara önce uyarı, sonra para cezası kesilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından park ve mesire alanlarında piknik ve mangalın yapılmasının yasaklandığı duyuruldu.

Yasağa rağmen park ve sahillerde piknik yapan ya da mangal yakanlara önce Zabıta tarafından uyarılacak. Uyurılara uyulmaması halinde ise Kabahatler Kanununa göre, 387 TL para cezası uygulanacak.

 Sokağa çıkma yasağınının cezası: 3 bin 150 TL

65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin evlerinden dışarı çıkmaları sınırlandırılırken bu yasağa uymayıp sokağa çıkan 65 yaş ve üstü, kronik rahatsızlığı bulunanlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak veya TCK’nın 195. maddesine göre suç duyurusunda bulunulacak.

Asker uğurlama törenlerine 3 bin 150 TL

Vatandaşların kalabalık gruplar halinde bir araya geldiği asker uğurlama törenleri yasaklandı. Uyarılara rağmen yasaklara uymayanlara Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre, 3 bin 150 TL para cezası veya Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası kesilecek.

Yasaklı iş yerini açanlara 387 TL ceza uygulanacak

İçkili-içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

Zabıta memurları tarafından müşterilere açık olan pastane, restoran şeklindeki iş yerlerine 387 TL para cezası uygulanırken gerekli durumlarda polis ile gidilecek. Cezai işleme uyulmadığı takdirde, yeniden para cezası kesilecek.

Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin faaliyetleri ikinci bir duyuruya kadar durdurulurken faaliyetlerine devam edenlere zabıta tarafından 387 TL para cezası uygulanacak.

Cuma namazın için camiye girmekte ısrar edenlere para cezası

Diyanet İşleri Başkanlığı, corona virüsün yayılmasına karşı alınan önlemlerin zafiyete uğramaması için cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapatılacağını duyurdu. Buna rağmen yasakta ısrar edenler önce uyarılacak, tekrarlanması halinde Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde vakit namazlarının cemaatle kılınmasına bir süreliğine ara verileceğini açıkladı. Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası verilecek.

Tüm etkinlikler iptal!

Futbol, hentbol, voleybol ve basketbol liglerinin tamamı ertelenirken faaliyetlere devam edilirse; Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

Öte yandan, Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen At Yarışları ertelendi. İhbar veya tespit edildiği durumlarda at yarışı bayiileri açık olursa Zabıta tarafından para cezası verilecek.

Tiyatro, sinema, konser salonu, düğün salonu, içkili lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile kafe, internet kafe,oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri kapatıldı.

Zabıta tarafından 387 TL para cezası uygulaması, Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası uygulanacak.

Askerlerin çarşı izinleri geçici olarak askıya alındı

Askerlerin çarşı izinleri geçici süreyle askıya alınırken bu yasağa uymayanlara da 3 bin 150 TL para cezası veya 392 TL para cezası verilecek.

Kamu görevlilerine yurt dışı yasağı getirildi ve yasağa uymayanlara Hıfzıssıhha Kanunu 282. maddesine göre 3 bin 150 TL para cezası ya da Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre 392 TL para cezası kesilecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı