Kısa çalışma ödeneği nedir, şartları neler? Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Corona virüs salgınından olumsuz etkilenen işletmeler için "kısa çalışma ödeneği" başvuruları dün başladı. Peki, kısa çalışma ödeneği nedir, şartları nelerdir? Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Kısa çalışma ödeneği nedir, şartları neler? Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır?
Bu içerik 136 kez okundu.

Kısa çalışma ödeneği nedir?

İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yer alan kısa çalışma ödeneği, istihdamın korunması amacıyla yürürlüğe konulan bir uygulamadır. Kısa çalışma ödeneği kapsamında, zorlayıcı sebepler, bölgesel veya sektörel bir kriz sebebiyle iş yerlerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azalması veya durma noktasına gelmesi halinde, istihdamın korunabilmesi için çalışılamayan süre boyunca işçilere ödeme yapılır.

Kısa çalışma ödeneği ne kadar?

Kısa çalışma ödeneği kapsamında, son 12 ay boyunca asgari ücretli çalışanlar için bir yıllık prime esas kazançlarının aylık ortalaması alınarak ödeme yapılacak.

Kısa çalışma ödeneği başvuru şartları nelerdir?

Kısa çalışma ödeneği başvurularının kabul edilmesi için kısa çalışma talebinde bulunanların iş müfettişleri tarafından yapılacak incelemeler sonrasında taleplerinin uygun görülmesi gerekiyor.

İş yerinde çalışanlar açısından kısa çalışma başlangıç tarihinden itibaren işsizlik sigortası primlerinin üç yıl içinde en az 600 gün ödeme yapmış olması, iş müfettişleri tarafından yapılan çalışmaların sonucunda işçinin bilgilerinin kısa çalışmaya katılacakların listesinde yer alması gerekmektedir.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklama ile, yeni corona virüs salgınından olumsuz etkilenen ve bu nedenle  kısa çalışmam ödeneği uygulamasından yararlanmak isteyen işverenlerin, İŞKUR İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adresleri aracılığıyla gerekli belgeleri göndererek başvurularını yapabileceklerini belirtti.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu, ‘www.iskur.gov.tr’ internet adresi üzerinden yappılabilir.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödemelerinin Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirileceğini bildirerek;  başvuruların yapılması ve sonuçlandırılmasına ilişkin süreç hakkında "www.iskur.gov.tr" İŞKUR internet sitesinden detaylı duyurunun yapılacağını söyledi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
15 İlde geçerliliğini sürdüren sokağa çıkma yasağının ayrıntıları
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor
Tayland koronavirüs denetimini robotlar aracılığı ile yapıyor