İşte corona virüs tedavisinde kullanılacak o ilaç!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada corona virüsle mücadelede kullanmak üzere Çin’den ilaç getirdiklerini duyurdu. İşte o ilaçla ilgili detaylar...

 İşte corona virüs tedavisinde kullanılacak o ilaç!
Bu içerik 186 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun toplantısından sonra Türkiye’deki corona virüs salgınında uygulanan tedaviler ve kullanılan ilaçlara ilişkin bilgiler verdi. Koca yaptığı açıklamada, olumlu etki göstermiş bir ilacı Çin’den getirdiklerini açıklarken, bu ilacın corona virüs vakalarında kullanılmaya başlandığını dile getirdi.

COVID-19 tedavisi için Çin'den getirilen bu ilacın yoğun bakım süresini 11 günden 4 güne kadar düşürdüğü kaydedilir.

 “Sadece ağır vakalarda kullanılacak”

Tedavide şu an kullanılan bazı ilaçların olduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü,  “bunlardan biri de Çin’den getirilen Favipiravir” dedi.

Bu ilacın dünyada etkileri yeni gösterilmiş bir ilaç olduğunu kaydeden Özlü, “Bunun Türkiye’ye gelmesi, kullanılması bizim için büyük bir avantaj. Hastalık karşısında bizi daha güçlü bir duruma getiriyor. Ancak bu ilaçlar sadece ağır hastalarda kullanılacak. Ayrıca bir yandan sıtma ilacını da tedavide kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada virüse iyi geldiği söylenen ilaçlara dikkat!

Bilim Kurulu Üyesi Özlü, vatandaşları sosyal medyadan ya da çevrelerinden duydukları ‘corona virüsüne iyi geliyormuş’ denilen ilaçlar konusunda da uyararak; “COVID-19’un tedavisi tamamen hekim kontrolünde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde hasta için büyük bir risk oluşabilir. Çünkü bu ilaçların ciddi yan etkileri var; diğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir, başka bir hastalığınızı olumsuz etkileyebilir. Unutmamak gerekiyor ki ilaç zehirdir” ifadelerini kullandı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı