Valilikten şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Corona virüs salgını tedbirleri kapsamında şehirler arası otobüs taşımacılığına sınırlar getirildi. Bu kapsamda, valiliklerin uygun gördüğü koşullara sahip olanlar dışında şehirler arası otobüs yolculuğu yapılamayacak. Peki valilikten seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte cevabı...

 Valilikten şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır?
Bu içerik 203 kez okundu.

Corona virüs salgını tedbirleri kapsamında şehirler arası otobüs yolculuğuna ilişkin kurallar yeniden düzenlendi. İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan genelgeye göre, tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması valilik izni ile gerçekleşecek.

Şehirler arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini de içerecek şekilde şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

Otobüs sefer planlaması yapılacak

Seyahat İzin Kurulu tarafından, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular göz önüne alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

Otogar çıkışında sağlık kontrolünden geçirilecekler

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması için otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacaktır. Yolcular, sağlık kontrolleri tamamlandıktan sonra otobüs yolculuğa başlayabilecek.

Seyahatın nereye yapılacağı ilgili valiliğe bildirilecek  

Seyahat İzin Kurulu’na göre, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek.

İl girişinde yeniden sağlık kontrolü yapılacak

Valilikler tarafından illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde sağlık kontrolleri geçirilecekler. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi durumunda ilgili kişiler, 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar, 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek.

Otobüsler sadece il otogarında duracak

Yolculuğuna izin verilen otobüsler, seyahat güzergahlarında sadece il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüslerde servis hizmetlerinin verilmesi de yasaklanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı