İnfaz düzenlemesi Meclis’e sunuldu! İşte detaylar...

90 bin kişinin yararlanması beklenen infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Düzenlemeden terör ve kadına şiddet suçluları yararlanamayacak.

İnfaz düzenlemesi Meclis’e sunuldu! İşte detaylar...
Bu içerik 306 kez okundu.

AK Parti ve MHP’nin ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığı’nın onayına sunuldu.

Düzenlemeye ilişkin konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, “Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır” ifadelerini kullandı.

Özkan, “Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir”  şeklinde konuştu.

Corona virüs riski için ev hapsi

Özkan, Teklife eklenen corona virüs salgınına ilişkin geçici düzenleme için ise; “Covid-19 ile ilgili açık cezaevinde cezası infaz edilen hükümlülerin cezalarını konutta çekmesinin önü açılıyor. Geçici düzenlemeyle hükmü infaz edilenlerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekmelerini mümkün hale getiriyoruz. Zaruret oluşması durumunda sürenin uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz.” dedi.

90 bin kişiye tahliye yolu

Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamından yaklaşık 45 bin kişinin yararlanacağını dile getiren Özkan, “Salgın hastalık nedeniyle açık ceza evinden, konutta cezaya geçeceklerle beraber bu sayı 90 bin olacak” diye konuştu.

Özkan, teklifte öne çıkan maddeleri ise şu şekilde açıkladı:

“65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz"

Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir.

Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili Ceza Kanununda var olan düzenlemede çok düşük ceza öngörülmektedir. Bunun tavan ve taban oranını ikişer yıl artırıyoruz.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
THY Avrupa Ligi'nde 2019-2020 sezonu kapandı
Twitter, yeni özelliği yayınladı
Twitter, yeni özelliği yayınladı