Kozmetik Ürün Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kimyasal Maddeler

Kadınların güzel görünme arzusu ile başvurduğu ilk yöntem makyajdır. Ancak makyaj yaparken kullanılan ürünlerin içinde bulunan kimi kimyasallar, cilde zarar verir.

Kozmetik Ürün Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kimyasal Maddeler
Bu içerik 131 kez okundu.

Kozmetik sektöründeki gelişmelerle markalar ve makyaj ürün çeşitliliği hızla artıyor. Çeşitlenen kozmetik ürünlerde kullanılan kimyasal maddeler, sağlığımıza zarar veriyor. Bu yüzden kozmetik ürün satın alırken alacağımız ürünün içeriğine çok dikkat etmemiz gerekmektedir.  

Ftalat, alüminyum, parfüm, izopropil alkol ve petrolatum makyaj malzemelerinin içermemesi gereken kimyasallardan sadece birkaçıdır.

Ftalat: Plastik malzemelere elastikiyet vermek için kullanılan ftalat, oje ve esans içeren makyaj malzemelerinin içeriğinde bulunur. Ülkemizde ftalat kullanımı yasak olsa da, internet üzerinden yurtdışından yapılan alışverişlerde üründe ftalat olmamasına dikkat edilmelidir.

Alüminyum:  Birçok alanda sıkça kullanılan alüminyum, vücutta birikip ağır metal zehirlenmelerine ve Alzheimer başta olmak üzere pek çok hastalığa yol açar. Makyaj malzemesi alırken alacağınız ürünün içerisinde, alüminyum olup olmadığını da kontrol etmeyi sakın unutmayın.

Parfüm: Parfümü direkt cilde sıkmak ne kadar zararlıysa cilde sürmek de o kadar yanlıştır. İçeriğinde parfüm bulunan makyaj malzemeleri, cildinizde akne veya sivilceye sebep olabilir. Özellikle yüzünüzün tamamına uyguladığınız, fondöten, allık ve pudra gibi ürünlerin parfümsüz olanlarını tercih edin.

İzopropil Alkol: Alkollü kozmetik ürünler, cildin nem ve yağ dengesini bozduğu için uzak durulması gerekir. Alacağınız makyaj malzemesinde izopropil alkol bulunuyor ise bir kez daha düşünün deriz.

Petrolatum: Rujun ana hammaddesi olan petrolatum, petrol türevi bir madde olması sebebiyle sağlığa çok zararlıdır. Rujun ağız yoluyla vücuda gireceği durumu göz önünde bulundurulursa, bitkisel içerikli olan rujların tercih edilmesi sağlık açısından yararlı olacaktır.  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı