Dikkat Edin Dolandırılmayın!

Dikkat Edin Dolandırılmayın!

Bu içerik 155 kez okundu.

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıkmasın. Gelişen teknoloji ile birlikte, cep telefonlarının birincil ihtiyaçlar arasında yer alması, dolandırıcılar için de bir fırsat oldu. Hiç beklemediğiniz anda cep telefonunuza gelen mesajla dolandırılabilirsiniz.

Son zamanlarda artan dolandırıcılık yöntemlerinden bir tanesi de cep telefonunuza gelen bir kısa mesaj aracılığı ile yapılıyor. Telefonunuza ansızın gelen mesajda sigorta borcunuzun olduğu, ödemediğiniz takdirde haciz işlemine geçileceğini belirten bir yazı bulunuyor. Dolandırıcılar durumu daha da inanılır kılabilmek adına, mesajın en başına bir de avukat ismi ekliyorlar. Sigorta borcunuzun kaynağını sorduğunuz da ise kredi çekmişsinizdir, şuan kaynağı göremiyorum, nedenini bilemiyorum gibi cevaplar alıyorsunuz. Böyle bir durumda kesinlikle herhangi bir bilginizi paylaşmayınız.

Unutmayın ki hiçbir sigorta şirketi sizleri önce sigortalayıp sonra para istemez. Eğer bir sigorta yaptırıyorsanız, sigorta şirketi sigorta ücretini sigorta başlangıcından önce tahsil edecektir. Hiçbir sigorta firması sigorta ücretini almadan sizleri sigortalı yapamaz. Özellikle son dönemde gönderilen mesajların içeriğinde avukat isimlerinin bulunma nedeni, inandırıcılığı artırmaktır. Yani sizler telefonunuza mesaj gönderen kişinin gerçekten bir avukat olduğunu düşünüyorsunuz, ancak böyle bir şey yok.

Kredi Kartımdan Sigorta İçin Para Çektiler
Gelişen teknoloji ile birlikte artık uzaktan alışveriş mümkün kılındı. Sizlerden kredi kartı numaranızı alan dolandırıcılar, kartınızdan rahatlıkla para çekebiliyor. Burada dikkatli olmanız gereken ise 3D güvenlik şifrenizi paylaşmamak olmalıdır. Eğer karşınızdaki kişi cep telefonunuza bir şifre gönderiyor ve bu şifreyi sizden almak istiyorsa kartınızdan para çekmek istiyordur. Kesinlikle 3D güvenlik şifrenizi kimse ile paylaşmayın.

Kartımdan Haberim Yokken Para Çekmişler
Eğer kartınızdan para çekme işlemi bilginiz dışında ve şifrenizi almadan yapıldıysa işiniz biraz daha kolaylaşıyor. Dolandırıcılar kartınızdan para çekerken 3D şifrenizi sisten almadan işlem yaptıysa, tek yapmanız gereken bankanızı arayarak, kredi kartınızdan haberiniz yokken para çekildiğini iletmek.

Sigorta Borcum Varmış
Ansızın cep telefonunuza gelen bir aramada sigorta yaptırmışsınız, sigorta borcunuz var, ferdi kaza sigorta borcunuz var gibi cümleler kurularak sizlerden ödeme yapmanız isteniyorsa kesinlikle bu tür bir duruma itimat etmeyiniz. Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz gibi karşınızdaki kişi ile kredi kartı bilgilerinizi iletmeyiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
İstanbul’da DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 gözaltı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı
Şanlıurfa’da 62 evde karantina uygulaması başlatıldı