X58 Chipset Anakart NVMe Ssd Boot Etme

X58 Chipset Anakart NVMe Ssd Boot Etme

Bu içerik 208 kez okundu.

2008 yılında i7 9xx serisi işlemcilerin tanıtımıyla beraber Lga 1366 anakartlar da tanıtıldı. Eskiden ülkemizden çok yüksek fiyatlara satılan bu anakartlar aktif olarak kullanılmaya devam ediyor.

Triple Channel  ram slotlarıyla bu günlerde az maliyetle yüksek kapasitelere çıkabiliyor. Xeon 56xx serisi 6 mantıksal 12 sanal çekirdek işlemcilerle beraber günümüz güncel Ryzen 5 işlemcilerle yarışacak duruma gelebiliyor.   

X58 Mimari ana kartlarının tamamı eski tip BIOS kullandıkları için NVMe adaptöründen işletim sistemi başlatılamıyor. Bunun için 2017 yılında, “EDK 2017 – Refind” başlığı altında “win-raid” adlı  web sitede paylaşılan ara işletim sistemiyle bilgisayara bağlı tüm depolama aygıtlarına ulaşılabiliyor ve istenilen anakartın desteklemediği depolama birimleri başlatılabiliyor. Linux tabanlı küçük ara işletim sistemiyle Windows işletim sisteminizi NVMe ssdden başlatabiliyorsuz. X58 chipset anakartlarda pci-e slotları 2.0 versiyon olduğu için günümüz anakartlarına göre performansı %50 ye kadar performansı düşebiliyor.

Test sistemi:

Anakart: Asus Rampage II Extreme

NVMe Ssd: Adata XPG SX8200 Pro2

İşlemci: Xeon X5650 2.67 GHz (OC) 4.0 GHz

Ram: 3*Kingston HyperX 2GB 1066Mhz + 3*Corsair 1GB 1066Mhz

Ekran Kartı: Sapphire RX570 Pulse 4GB

EDK 2019 – Refind

Ssdyi, bilgisayarınıza Pci-e to NVMe SSd m Key adaptörle bağladıktan sonra boot edilebilir flash belleğe son sürümü 2019 yılında çıkan “EDK 2019 – Refind” ister komut yöneticisiden isterseniz de, kurulum programıyla flash belleğinize Refind işletim sistemini kurun.  Ssdyi, kasanıza montajladıktan sonra flash belleğinizi kasaya hiç çıkmayacak şekilde arka portlara takın.  Bios ayarlarından bilgisayarın her zaman flash bellekten başlayacak şekilde ayarlayın. Bilgisayar, açılışta flash belleğin içindeki Linux işletim sistemine girecek. Bu işletim sistemi, belleklerinizi de kontrol ediyor. Bilgisayardaki işletim sistemini başlatmadan önce 5 saniyelik Linux işletim sisteminin komut sistemini ve ayarlarını kullanabileceğiniz ekran karşılaşıyorsunuz.

Normal sata ssdye göre gündelik kullanımda gözle görülür fark olmayan NVMe ssd program kurarken render alırken farkını bariz bir şekilde ortaya koyuyor. Rampage II anakartında Sata3 portu olmadığı için sata ssd performasıda düşük. Eğer elinizde daha yeni bir LGA 1366 anakart varsa (Gigabayte ga-x58a-ud5r, Asus Rampage III Extreme) Sata3 portundan daha verimli sonuçlar alınabilir. NVMe ssd adaptörle pci-e slotuna takmak kuzey köprüsüne çok daha fazla yük bindiriyor ve ekran kartınızın takılı olduğu slotları bozabiliyor. Sata portuna takacağınız ssd güçlü bilgisayarınızdan tam performans almanızı engelliyor.

X58 chipset anakartların triple channel bellek kullanıyor olması farklı bellek konfigürasyonları kullanımına dual channel e göre daha fazla engel oluyor. İşin özeti, X58 anakart sahiplerinin karşısı çıkacak iki temel soru var. ski anakarta büyük yatırım yapmak mı? Eldeki imkanlarla en iyi sonucu almak mı? Tercih sizin .

https://www.win-raid.com/t3286f50-Guide-NVMe-boot-for-systems-with-legacy-BIOS-and-UEFI-board-DUET-REFIND.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hac işlemlerine ilişkin açıklama
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı
Ziraat Bankası’nın iki şubesi karantinaya alındı